Sağlık

Kirli gözlük camları baş ağrısına neden oluyor.

Kirli gözlük camları baş ağrısına neden oluyor.

Gözlük camında oluşan lekeler, beyne iki farklı görüntü gitmesine yol açtığı için baş ağrısına neden oluyor...

Konya Numune Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydın Beyatlı, göz sağlığının sadece gözlük takmakla korunamayacağını belirterek, gözlük kullanılırken de bazı önemli ayrıntılara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sorunsuz görebilmenin ilk şartını, göz yapısına uygun cam seçimine bağlayan Beyatlı, ikinci önemli şartın ise gözlük camının düzenli olarak temizlenmesi ve bunun alışkanlık haline getirilmesi olduğunu belirtti.

Gözlük camındaki lekelerin, bakılan objenin makula noktasında farklı algılanmasına yol açtığını anlatan Beyatlı, şunları söyledi: "Sağlıklı bir göz, beyne iki ayrı gözden aynı görüntüyü gönderir. Bu iki görüntü, beynin görmeyi sağlayan bölümünde eşlenerek, görüntünün doğru algılanması sağlanır. Ancak, kullanılan gözlük camındaki her türlü leke ya da çizik, beyne aktarılan görüntülerde önemli farklılıklara neden olur. Bu lekeler, beyne giden iki farklı görüntüden birinin silinmesine yol açar. Bu durum, beynin ilgili bölümünü yorduğu için, kişide can sıkıntısı ve baş ağrısına neden olur."

Beyatlı, gözlük camının ipeksi ve çizilmeye neden olmayacak yumuşaklıktaki bezlerle sürekli temiz kalmasının sağlanması gerektiğini, aksi halde, farklı ışık kırılmaları nedeniyle göz bozukluğu derecesinin de artabileceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 15.10.2003
2884
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.