Sağlık

Kimyasal ve biyolojik saldırı halinde ne yapmalı

Kimyasal ve biyolojik saldırı halinde ne yapmalı

Irak savaşı, kimyasal ve biyolojik saldırı tehlikesini de beraberinde getirdi. Uzmanlar bu konuda nasıl davranılması gerektiğini açıklıyor!

Olası bir kimyasal ya da biyolojik saldırı karşısında yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor:

- Vakit kaybetmeden en yakın emniyet teşkilatı, jandarma, ordu birlikleri veya mülki, idari amirlerden birine haber verilmeli.

* Kişilerin bu durumda büyük panik yaşacakları akıldan çıkmamalı. Kişinin telaşa kapılmadan yetkililere önce kendini tanıtması, ardından bulunulan yeri ve durumdan etkilenenlerin bulgularını tam olarak anlatması gerekiyor.

* Haberleşme hatlarının açık tutulması bu gibi durumlarda önem taşıdığından, gerekli gereksiz bir sürü yere telefon ederek, telefon hatlarını işgal etmek doğru değil.

* Çevrede bulunan hiç bir yere el sürmemeye özen gösterilmeli.

* Kimyasal saldırı yapılması halinde, gözle görülen bir değişiklik olmasa da kendiniz de dahil her şeyin, her tür eşyanın zehirlendiğini unutmayın. Başkalarına yardım ederken zararlı olabileceğinizi unutmayın ve asla ağızdan ağıza solunum yapmayın.

* Saldırı altındaki bölgeden uzaklaşılmalı ancak yıkanmadan temiz bölgeye girilmemeli. Temizlenmek için kişi üzerinde bulunan bütün eşyaları, toka, saat, ayakkabı dahil çıkarmalı.

* Bol temiz su ve sabunla yıkanıp temizlenilmeli.

* Zehirli gazın gıdaları ve suları da kirlettiği unutulmamalı ve yemeklere dokunulmamalı. Yardım gelene kadar bir süre bekleyip herhangi bir yardımla karşılaşılmazsa, teneke kutulardaki konserveler tüketilebilir.

* Temizleme ünitelerinde, temizlenmek için kişinin üstünde ne var ne yoksa tamamen çıkarılmasının şart olduğu unutulmamalı.
Yayın tarihi: 21.03.2003
795
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.