Sağlık

Kiloları masada bırakıyorlar

Kiloları masada bırakıyorlar

Şişmanlar ülkesi ABD'de rejim yaparak kilo veremeyenler çareyi bıçak altına yatmakta buluyor. Ameliyatla zayıflayanların sayısı 1998'de 25 binken, bu yıl 103 bine yükseldi

Diyet ve sporla zayıflayamayan Amerikalılar bıçak altına yatıyor. 1998 yılında kilo vermek için ameliyat olan obezlerin sayısı 25 bin 800 iken, bu sayı 2003 yılında 103 bin 200'e yükseldi. Bu ameliyatların çoğunluğunu mide küçültme olarak da bilinen gastro-baypas operasyonları oluşturuyor. Geçtiğimiz haftalarda New England'da iki kişinin mide küçültme ameliyatı sırasında ölmeleri, bu ameliyatlarla ilgili tartışmayı alevlendirdi. Ancak uzmanlar, gelişen teknoloji sayesinde mide küçültme ameliyatlarının her zamankinden daha güvenli olduğunu, özellikle morbid obezler (aşırı şişman) için ameliyat olmamanın, olmaktan daha tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. Massachusetts Hastanesi Kilo Merkezi'nde görevli Dr. Janey Pratt, "Bu ameliyatlar, insanların ölümcül olabilecek bir hastalıktan kurtulmasını sağlıyor. Çoğu kişi bunun bir tür estetik ameliyat olduğunu düşünüyor ama değil" diyor.

Mide küçültme ameliyatlarında, midenin bir bölümü bağlanarak kişinin yeme kapasitesi azaltılıyor. Gıda emilimini azaltmak için bağırsağın bir bölümü de bağlanıyor. Gastro-baypas aşırı şişman, spor ve diyetin işe yaramadığı kişilere uygulanıyor.

Radikal
Yayın tarihi: 02.12.2003
689
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.