Sağlık

Kilo vermek kolaylaşacak

Kilo vermek kolaylaşacak

Çok yakında, oturduğu yerde vücuda 'Egzersiz yapıyorsun' emri verip yağ ve karbonhidrat yaktıracak mucize bir hap geliyor...

İskoçyalı bilim adamları, sürekli televizyon karşısında oturup tembellik yapan, dolayısıyla da kilolarına bir türlü hakim olamayan 'Bezgin Bekir'lere müjdeyi verdi.

Geliştirilmekte olan yeni bir ilaç, vücudu 'Şu an egzersiz yapıyorsun!' diye kandıracak ve böylece 'oturduğu yerde', vücuttaki yağ katmanlarına yenilerinin eklenmesi engellenecek. Şeker hastalığı ve obeziteye karşı yepyeni bir silah olarak görülen yeni ilaç, Dundee Üniversitesi profesörlerinden Grahame Hardie'nin 15 yıl önce keşfettiği AMKP adlı genetik sürecin işleyiş prensibine dayanıyor.

Obezite tarih olacak

Egzersizler sonucu proteinlerin harekete geçirilmesiyle tetiklenen AMKP reaksiyonu, vücuda hareket kazandırarak obezite ve diyabetin önünü kesiyor.

Ancak Hardie'nin ecza şirketleriyle geliştirdiği yeni ilaç, egzersiz yapmadan da kilo alınmasını engellemeyi amaçlıyor. İlaç, vücuttaki kasları kandırarak onlara, 'karbohidrat ve yağları yakın' emri veriyor ve bu maddelerin yağ dokularında depolanmasını engelliyor. AMKP reaksiyonunu tetikleyecek yeni ilacın, mevcut ilaçlardan çok daha etkili olacağı belirtiliyor. Profesör Hardie de, AMKP sisteminin, hücrelerin enerjiden yoksun kalmasıyla devreye girdiğini; ardından da glukoz ve yağ metabolizmasını harekete geçirdiğini vurguluyor.
Yayın tarihi: 11.04.2003
823
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.