Sağlık

Kene hakkında her şey!

Kene hakkında her şey!

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları son günlerde gündemde olan Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı konusunda bilgilendirmek için internet sitesi hazırladı.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve adresinden ulaşılabilen sitede, bu hastalıktan korunma hakkında halka ve sağlık çalışanlarına yönelik bilgi yer alıyor.

Türkiye'de hastalığın bugüne kadar Kelkit Vadisi civarı ağırlıklı olmak üzere 22 ilde görüldüğüne işaret edilen sitede, 2002 yılından 29 Haziran 2006'ya kadar 815 kişide hastalık görüldüğü, hastalardan 43'ünün öldüğü belirtiliyor.

Hastalığın ani ateş, baş ağrısı, kırıklık, halsizlik, kas ağrıları, belirgin iştahsızlık ile başladığına, ishal ve kusmanın da görülebileceğine değinilen sitede, kene riski olan alanlara gidilirken vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmesi, açıkta kalan kısımlara da böcek kovucu maddelerin sürülmesi öneriliyor.

Vücutta kene bulunması halinde ise böceğin bir cımbızla ısırdığı yerden tutulup sağa sola oynatılarak çıkarılması gerekiyor.
Yayın tarihi: 21.07.2006
729
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.