Sağlık

Kemik iliği nakli zorda

Kemik iliği nakli zorda

Her 10 hastadan ancak birine nakil yapılabiliyor. Merkez, doktor ve sağlık personeli açığı çözülemiyor...

Türkiye'de her yıl 5 bin kemik iliği nakli yapılması gerekirken bu sayı 500'le sınırlı kalıyor. Sağlık Bakanlığı'nı uyaran Türk Hematoloji Derneği, nakillerin durma noktasına geldiğini açıkladı. Merkez ve hekim açığı sorununun çözülmesini isteyen dernek, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan da kemik iliği nakli için verdiği 55 bin YTL'lik paket fiyatı, 120 bin YTL'ye çıkarmasını talep etti.

Hekim eksikliği var
Hastaların ihtiyacını karşılayacak sayıda merkez ve hekim olmayışı kemik iliği nakillerini durma noktasına getirdi. 33. Hemotoloji Kongresi'nin açılışında Sağlık Bakanlığı'nı uyaran Türk Hemotoloji Derneği'ne göre Türkiye'de 300 olan hematoloji uzmanı sayısının 800'e çıkarılması şart. "Birincisi aktif olarak çalışan merkez sayısı yetersiz. Şu anki merkez sayımız 29 civarında. Bu sayının en az iki katına çıkarılması ve her merkezin de kapasitesini artırması gerekiyor."

Uzmanlık sınavları etken
Yeterli hematoloji uzmanı olmamasının en önemli nedeni iptal edilen yan dal uzmanlık sınavları. Sınavlar yapılamadığı için son 2 yıldır hematoloji uzmanı mezun olmuyor.

"Üniversiteler birkaç yıldır eleman alamıyorlar. Bugün bizim en az Türkiye'de önümüzdeki üç yıl içinde 100'e yakın hematoloji uzmanını sistemde çalışır duruma getirmemiz gerekiyor."

Derneğin çözüm için hükümete önerileri şöyle:
Merkez , yatak ve sağlık personeli sayısı artırılmalı. Bir ulusal doku bankası kurulmalı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kemik iliği nakilleri için verdiği 55 bin YTL'lik paket fiyat gerçek maliyet olan 120 bin YTL'ye çıkarılmalı.

Sibel Güneş / NTVMSNBC
Yayın tarihi: 25.10.2007
798
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.