Sağlık

Kekemeliğin tedavisinde Schwartz tekniği

Kekemeliğin tedavisinde Schwartz tekniği

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı´ndaki Konuşma Bozuklukları Birimi´nde kekemelik tedavi yöntemi olan ´´Schwartz´´ tekniğinin uygulandığı, bu teknikle konuşma öğretilmesi halinde yüzde 70 oranında başarı sağlandığı bildirildi.

EÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı´nda görevli Prof. Dr. Benal İnceer, bu teknikle kekemelerin kendi doğal nitelikleriyle konuşmasını sağladıklarını belirtti.

İnceer, şunları kaydetti: '1991 yılından beri Konuşma Bozuklukları Birimi´nde kekemeliğin tedavisi için çalışıyorum. Kekemeliğin nedenini sadece psikolojik ya da organik nedenlere bağlayamayız. Bu yüzden tedavi için kullandığımız Schwartz tekniğinin faydasını çok görüyoruz.

Çünkü bu teknik, kekemeliğin tedavisinde kullanılan tüm yeni teknikleri içinde barındırıyor. Teknik her yaşa uygulanmakla birlikte yetişkinlerde çok daha iyi sonuç veriyor.'

Schwartz tekniğini ´´kontrollü-akıcı konuşmayı sağlayabilmek´´ olarak tanımlayan İnceer, 'Kekemeliğin kesin bir tedavisi yok. Ama buteknikle konuşma öğretilirse yüzde 70 başarı sağlanıyor' dedi.

Benal İnceer, kekemeliğin genellikle 2,5-7 yaşları arasında başladığına dikkati çekerek, kekemeliğin yüzde 70´inin ergenlikte de sürdüğünü kaydetti.

İnceer, şöyle konuştu: 'Aslında kişiler doğuştan kekeme doğmazlar. Özellikle 2-7 yaş arasında ortaya çıkan kekemelikte ailenin tavrı çok önemlidir. Çocuğa karşı takınılan otoriter ve baskıcı tavır, kekemeliğin artmasına da neden olabilir. Aileler, kekeleyen çocuklarından utanmamalı ve tedaviye kendileri de yardımcı olmalıdır.'
Yayın tarihi: 24.03.2003
1458
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.