Sağlık

Kedilerle ilgili bunları biliyor muydunuz?

Kedilerle ilgili bunları biliyor muydunuz?

Kediler sürprizlerden nefret eder. Su şişeleri, çırpılan eller, ansızın bağırmalar istenmeyen davranışlarını bir anda durduruverir.

- İstenmeyen dişlemeleri durdurmanın yolu elinizle yüzünü kapamak ve 'hayır' demektir.

- Evinizi kedi geçirmez bir hale getirin. Yiyecekleri kapalı kaplarda tutun, kırılabilecek objeleri kaldırın, bitki bulundurmayın. İşte o zaman sizden nefret ederler.

Kediniz mis gibi koksun

Kedinizi temizlemeye başlamadan önce kendi ellerinizi iyice yıkayın. Tırnaklarınızın temizliğinden emin olun. l Şampuanlama işleminden önce tüylerini ılık suyla ıslatın. l Şampuan ile tüm vücuduna masaj yapın. Biraz bekleyin, ılık suyla durulayın. l Sakın kediyi kurutmaya kalkmayın, bunun yerine havlu kullanın. l Kedinin gözlerinİ temizlerken veterinerinizin tavsiye ettiği bir göz damlasını göz kapaklarını iyice araladıktan sonra damlatın. l Göz kapaklarına yüzük parmağınızla masaj yapın. l Göz çevresini nemli yumuşak bir tülbent ya da pamukla, bastırmadan silin. l Sıra kulaklarda. Önce kulakları üstten pamukla silin. l Temizleme damlasından kulak temizliğinde yardım alın.

Mama ölçü kabı form kazandırıyor

Kedi ve köpeklerde uzun yaşamın sırlarından biri de dengeli ve doğru miktarda beslenme. ABD' de yapılan araştırmalar, günlük kontrollü miktarlarda mama yiyen köpeklerin, aşırı beslenen köpeklere göre yüzde 15 daha uzun süre yaşadığını, bu yaşam süresini daha sağlıklı geçirdiklerini ve yaşlanma etkilerini daha geç göstermeye başladıklarını ortaya koyuyor. Bu sorunu aşmanın yollarından biri mama miktarını, mamanın özelliği, köpeğin yaşı ve fiziksel durumu gibi kriterlere göre ayarlamak. Kedi ve köpek maması Purina da 'Pet Menu' isimli kampanyası çerçevesinde Friskies markalı kedi mamaları ve Alpo markalı köpek mamalarıyle birlikte, hayvanın yaşı ve mamanın türüne göre miktarı ayarlayan ölçü kabı armağan ediyor. Bu kapla birlikte verilen bilgilendirici broşür de doğru beslenme ve beslenme amaçlı ölçü kabı kullanımı konusunda kedi ve köpek sahiplerini bilgilendiriyor.

(Kelebek)
Yayın tarihi: 15.11.2004
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.