Sağlık

Kardeşler arasında fazla yaş farkı bırakmayın

Kardeşler arasında fazla yaş farkı bırakmayın

Uzmanlar, anne ve babalara, kardeşler arasında mümkün olduğunca az yaş farkı bırakmalarını öneriyor. Kardeşlerin doğumuyla birlikte "pabuçlarının dama atıldığını" düşünen çocuklar ileri yaşlarda çeşitli psikolojik rahatsızlıklar yaşayabiliyor...

Konya Numune Hastanesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Hüdaverdi Derman, psikolojik rahatsızlıklara neden olan önemli etmenlerin başında, sosyalleşmenin ilk adımlarının atıldığı çocukluk dönemindeki kardeş ya da kardeşlerle olan iletişim problemlerinin geldiğini söyledi.

Çocukların, "anne ve babalarının fiziki birer parçası değil, birey olduklarını" kavramaya başladıkları devrenin de aynı dönem olduğunu vurgulayan Derman, "Burada önemli olan konu, ikinci çocuğun doğduğu tarihte, büyük kardeşin kaç yaşında olduğudur" dedi.

Küçük kardeşin sağlığı için annenin süt içirme davranışının bile büyük çocuk tarafından "aşırı ilgi" olarak algılanabildiğini belirten Derman, "Gerekli önlem alınmadığı takdirde, bu durum, aşırı benlik yaralanmalarına yol açabilir. Bunun için de anne ve babaların, mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekir" diye konuştu.

Yayın tarihi: 27.02.2003
724
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.