Sağlık

Karanlıktan korkan çocukta gece körlüğü olabilir

Karanlıktan korkan çocukta gece körlüğü olabilir

İskoçyalı bilim adamları, karanlıktan korkan çocuklarda doğuştan gece körlüğü olabileceğini belirtiyor.

British Medical Journal dergisinde yayınlanan habere göre, İskoçya`daki Glasgow Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Ruth Hamilton ve ekibinin çocuklar üzerinde yaptığı araştırmalarda, karanlıktan korkan çocuklarda genelde doğuştan gece körlüğü olduğu tespit edildi.

Halk arasında tavuk karası olarak bilinen gece körlüğünde, gözün, retinadaki bir bozukluk nedeniyle loş ışığa uyum sağlayamadığını belirten Hamilton, karanlıkta göremeyen çocukların doğal olarak karanlıktan korktuğunu söyledi.

Hamilton, karanlıktan korkan çocukların ana babası ve doktorlarının genelde çocuğun daha fazla ilgi istediğine ve bu korkunun zamanla geçeceğine inandıklarını kaydetti.

Bilim adamları, bu çocuklara, korkunun geçmesini beklemek yerine, geceleri koridorun ışığını yakarak, yataklarına el feneri koyarak ve hava kararmadan perdeleri kapatarak yardım edilebileceğini belirttiler.
Yayın tarihi: 26.01.2003
834
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.