Sağlık

Karaciğer nakli bekleyen bebeklere umut ışığı

Karaciğer nakli bekleyen bebeklere umut ışığı

İngiltere'de karaciğer nakli bekleyen bebeklere umut ışığı olacak bir yöntem geliştirildi. Bilim adamları karaciğer nakli bekleyen 4 bebeğe, sağlıklı karaciğer hücresi naklettiler. Bebeklerden ikisi iyileşti, ikisinin tedavisi de sürüyor.

Dünyada ilk kez Londra'daki King's College Hastanesi'nde uygulanan yeni tedavi yöntemi, çok basit ve sadece 45 dakika sürüyor.

King's College Hastanesi doktorları, şu anda sadece bebekler üzerinde uygulanan aşı yönteminden başarılı sonuçlar elde edilmesi durumunda aynı uygulamanın yetişkinler üzerinde de deneneceğini belirttiler.

(Hürriyet)

Karaciğerlerinden rahatsız olan 4 bebeğe uygulanan sistem sadece bir aşı. Sağlıklı kişilerden alınan karaciğer hücreleri, hastanın karaciğerine enjekte ediliyor.

Hasta karaciğere giren sağlıklı hücreler, hızla bölünerek fonksiyonunu kaybetmiş, hasta hücrelerin yerini alıyor ve karaciğer normal işlevlerini yerine getiriyor. Hasta karaciğerin aşılanan sağlıklı hücreleri reddetme ihtimali bir hayli düşük.

Karaciğer naklinin yerini alması beklenen aşı yöntemi ilk olarak Birleşik Arap Emirliği'nden gelen 8 aylık Mansur El-Husani'ye uygulandı.

Karaciğerindeki bozukluk yüzünden kanı pıhtılaşmayan ve organ nakli olmadığı takdirde birkaç haftalık ömrü kaldığı söylenen Mansur, yapılan 3 aşı sonunda sağlığına kavuştu. Aynı yöntem 7 ay önce 2 günlük bebek Billy Corfield'de denendi.

Şu anda minik bebeğin karaciğeri normal fonksiyonlarını sürdürüyor. Yeni tedavi, 3 hafta önce karaciğerinde çok nadir rastlanan bir hastalıkla dünyaya gelen 18 aylık Laurie Robinson'a, 2 hafta önce de 2 yaşındaki Lucy Henke'ye uygulandı.
Yayın tarihi: 16.05.2003
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.