Sağlık

Kanserin suçlusu sigara ve yanlış beslenme

Kanserin suçlusu sigara ve yanlış beslenme

Kanser Haftası nedeniyle Çukurova Üniversitesinde düzenlenen bilimsel etkinlikte, bu öldürücü hastalığın baş nedeninin yanlış beslenme ve sigara olduğu ifade edildi.

Kanser oluşumunda çevresel faktörlerin yüzde 75 gibi önemli bir yer tutuğunu söyleyen Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şube Başkanı Prof.Dr. İlhan Tuncer, virüsler, kimyasal maddeler, beslenme alışkanlıkları, ultraviyole - radyasyon, hormonlar ve genetik faktörlerin çeşitli kanser türlerinin gelişiminde başlıca rolü oynadığını söyledi.

Sigara kullanımının doz ve süreye bağlı olarak tüm kanserlerin üçte 1'inden sorumlu olduğunu vurgulayan Tuncer, ``İnsan yalnızca sigara içmemekle başta akciğer kanmseri olmak üzere boğaz, ağız, dudak ve mesana kanserlerinden korunmaktadır'' dedi.

BİR SİGARADA 4 BİN 330 KANSEROJEN VAR

Toplantıda ``21'inci Yüzyılda Kanser Biyolojisi ve İmmünülojisinden Beklentilerimiz'' konulu konferans veren Hacette Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemotoloji Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Emin Kansu da, kanser nedenleri arasında sigaranın ön plana çıktığını ifade ederek, ``Bir sigarada tam 4 bin 330 kanserojen madde var. DDT, amonyak, aseton, naftalin, kadmium, fenol, bütan gibi daha bir çok zehirli madde sigaradan insan vücudunu girerken hem kendisi hem de çevresindekiler olumsuz etkinlenmektedir.

Kanserli hücrenin oluşumuna sigara tek başına neden olmasa bile tetikleyici etken olarak önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle sigaranın sağlığa olan zararı okul başlangından itibaren tüm insanlara anlatılmalıdır'' dedi.

KANSERDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Toplantıda dağıtılan bildirilerde kanser gelişmesine beslenme (yüzde 35), sigara (yüzde 30), enfeksiyon (yüzde 10), güneş ışığı (yüzde 8), alkol (yüzde 5), mesleki faktörler (yüzde 4), genetik (yüzde 2), çevresel kirlilik (yüzde 2), katkı maddeleri (yüzde 1), endüstri ürünleri (yüzde 1) olarak etki yaptığı ifade edildi. Kanserden korunmak için ise taze sebze ve meyve yemenin, yağlı gıdalardan sakınıp, kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmenin, sigara ve alkoldan uzak durmanın önemi vurgulandı.
Yayın tarihi: 01.04.2002
740
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.