Sağlık

Kanserin saatini durdurmak mümkün

Kanserin saatini durdurmak mümkün

Bilim adamları, tümörlerin büyümesi gibi fonksiyonların, en az sekiz merkezi gen saati tarafından belirlendiğini saptadı. Saatin ayarı bozulursa, tümörlerin ilerlemesi duracak

Çağın en tehlikeli hastalıklarından olan kansere karşı çok etkili bir yönteme temel oluşturabilecek bilgiler gün ışığına çıktı. Amerikalı bilimadamları, tümörlerin genler tarafından yönlendirilen karmaşık bir biyolojik saatle belirlendiğini, bu saatin ayarının bozulmasıyla tümörlerin ilerlemesinin durdurulabileceğini açıkladı. ABD'de düzenlenen Uluslararası Moleküler Hedefler ve Kanser Tedavileri Konferası'nda bu konudaki araştırmalarını açıklayan Güney Carolina Üniversitesi ve Dorn Veterans Adminstration Tıp Merkezi'nden bilim adamları, tümörlerin büyümesini belirleyen genetik saatle ilgili bulgularını sundu.

Araştırma sonuçları, hücre büyümesi ve hücre ölümü gibi çeşitli temel hücre fonksiyonlarının, en az sekiz adet merkezi 'gen saati' tarafından günlük periyot içinde belirlendiğini, yani tümörlerin periyodik olarak büyüdüğünü ortaya koydu.

Aktif zamanları var

Bunun için 30 dişi fareye, 12 saatlik gece-gündüz şemasına göre tümör hücreleri enjekte edildi. Aktif süreçte tümörlerin normalden iki kat daha hızla büyüdüğü ortaya çıktı.

Yine ABD'de Baylor Tıp Okulu'ndan bir ekip ise fareler üzerinde yapılan başka bir deney sonucunda, period2 (per2) adındaki genlerinin, tümörlerin oluşumunu engelleyen bir özelliği olduğunu saptadı. Ekip bu genleri eksik farelerin kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Araştırma ekibinin başkanı olan Longing Fu, "Gen saatinin, hücrelerin DNA'da meydana gelen hasarlara 24 saat içinde verdikleri tepkiyi belirlediğini kanıtladık" diye konuştu.
DNA'ları hasar gören hücreler ölmezse kanser hücresine dönüşüyor. Söz konusu gendeki bozukluk ise hücrelerin ölmesini engelliyor.

Radikal
Yayın tarihi: 20.11.2003
641
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.