Sağlık

Kansere karşı 'süperfare'

Kansere karşı 'süperfare'

ABD'li bilimadamları kansere yakalanmayan bir fare türü geliştirdiklerini açıkladı.

'Süperfare'yi kansere karşı koruyan genin, insanlar için de daha güvenli ve etkili tedavi yöntemlerinin yolunu açması umuluyor.

İnsanlara da uyarlanabilir
Cancer Research dergisinde yayımlanan araştırmaya göre daha aktif bir "Par-4" geni taşıyan fareler tümör geliştirmiyor, hatta daha uzun yaşıyor. Araştırmayı yapan Kentucky Üniversitesi ekibi bulgularını insanlara da uyarlayabileceklerini söylüyor.

Ancak İngiltere'de bu alanda en önde gelen araştırma kuruluşu olan Cancer Research UK, kaydedilen ilerlemenin yalnızca farelerde geçerli olmadığını kanıtlamak için daha fazla çalışmaya gerek olduğunu belirtti.

Hücre ölümünü egnelliyor
Par-4 geni 1990 yılında, insanlardaki prostat kanseriyle ilgili araştırmalar yapılırken keşfedilmişti. Bu genin "programlı hücre ölümü" denen, vücudun hasarlı ya da hatalı hücreleri bulup yok etme mekanizmasında rol oynadığı sanılıyor.

"Çok sayıda araştırma yapılmalı"
Kentucky Üniversitesi ekibi Par-4 geninin kanserle mücadelede işe yarayıp yaramayacağını anlamak için bu hastalığa karşı özellikle hassas olduğu bilinen bir fare türünü kullandı. Geni dişi farelerin yumurtalarına aşılayan bilimadamları, hem bu farelerden doğan yavrularda hem de onların yavrularında genin aktif kaldığını gözlemledi.

Aktif Par-4 genini taşıyan fareler hiçbir kanser türüne yakalanmadı. Bilimadamları bu tekniğin insanlara da faydalı olması için çok sayıda araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor.

BBC Türkçe
Yayın tarihi: 03.12.2007
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.