Sağlık

Kanser tedavisinde dev adım

Kanser tedavisinde dev adım

Araştırmacılar, DNA'dan yapılmış ve günün birinde vücudun içine yerleştirilerek kanseri teşhis ve tedavi edebilecek 'moleküler ölçekte' bir bilgisayar geliştirdi.

Kanseri DNA'dan yapılma bilgisayar tespit edecek
Sentetik enzimler ve DNA'nın sıvı karışımından oluşan cihaz, hastalığın kimyasal işaretlerinin 'kokusunu alarak' ilaç pompalayabilecek.

İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü'den Ehud Şapiro, bilgisayar uzmanları ve biyokimyagerlerle deney tüpünde yaptığı çalışmada, bu konuda ümit verici sonuçlara ulaştı. Şapiro, yeni geliştirdiği bilgisayarın, laboratuvar deneylerinde prostat ve akciğer kanserinin kimyasal işaretlerini bulmada başarılı olduğunu söyledi.

Bilgisayar, belli moleküllerin toplanmalarını izleyerek kanseri tespit etmek için tasarımlandı. Kanser tespit edilmesi halinde bilgisayar, kanser hücrelerinin faaliyetlerine müdahale etmek ve kanserli hücrelerin kendi kendilerini imhasını sağlamak için, vücuda başka moleküller bırakacak. Şapiro, Nature dergisinde yayınlanan araştırmasında, bir sonraki adımın bilgisayarı vücudun karmaşık kimyasal yapısı içinde çalışabilecek şekilde 'paketlemek' olduğunu belirtti.
Yayın tarihi: 29.04.2004
617
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.