Sağlık

Kanser hastalarının ömrünü uzatan tesadüf

Kanser hastalarının ömrünü uzatan tesadüf

Kanser tümörlerini besleyen kan damarlarını bloke edebilen bir ilacın, kalınbağırsak kanseri hastalarında yaşamı uzatabildiği saptandı.

Kanser tümörlerinin, sonradan oluşan damarlar (angiogenesis) vasıtasıyla beslendiğinin bilindiğine değinen uzmanlar, ilk kez bu damarların bloke edilebilmesiyle hastada yaşamın uzatılabildiğinin kanıtlandığını belirttiler.

Harvard Üniversitesi uzmanlarından Dr. Judah Folkman, daha önce fareler üzerinde yaptığı araştırmada, angiogenesis bloke eden ilaçların farelerde kanseri tedavi edebildiğini saptadı.

Duke Üniversitesi´nde Dr. Herbert Hurwitz ve arkadaşları, 925 kalınbağırsak kanseri hastası üzerinde araştırma yaptı. Hastalara standart kemoterapinin yanı sıra irinotecan, 5-fluorouracil ve leucovorin ilaç kombinasyonu verildi. Hastaların bazılarına ayrıca, avastin veya placebo (etkisi olmayan hap) verildi.

Araştırma sonunda, kanser tömürlerini besleyen kan damarlarını bloke edici avastin verilen hastalarda, ortalama yaşam süresinin 20 aya çıktığı gözlendi.

Standart tedavi gören hastalarda ortalama yaşam süresinin ise 16 ay olduğu belirlendi. Önceki araştırmalarda avastinin meme kanseri hastalarında etkili bulunmadığına değinen uzmanlar, kalınbağırsak kanseri hastalarında ortaya koyduğu etkiyi sürpriz olarak karşıladıklarını açıkladılar.

Hastaları tedavi edemediklerini, bunun için önlerinde uzun bir yolbulunduğuna değinen Dr. Hurwitz, kanser tümörlerini besleyen damarlarıönleyebilen ilaçların, standart kemoterapi ile kombinasyon halinde verilebileceğini belirtti.

İlaçların farklı şekilde kan damarları oluşumunu engelleyebildiğine değinen uzmanlar, bu konuda en az yedi ilacın bulunduğunu, avastin gibi etki edebilen 8 ilacın içinde bulunduğu 60 ayrı ilacın ise araştırma döneminde olduğunu bildirdiler.

Araştırma raporu, Chicago´da yapılan Amerikan Kliniksel Onkoloji kuruluşu genel kurulunda açıklandı.
Yayın tarihi: 02.06.2003
707
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.