Sağlık

Kan testi kalp krizinden sonra hayatta kalma şansını belirliyor

Kan testi kalp krizinden sonra hayatta kalma şansını belirliyor

Bilim adamları hastanın kalp krizinden sonra hayatta kalıp kalamayacağını belirleyen kolay ve çabuk bir kan testi geliştirdiler. Testte kalbe bir zarar geldiği takdirde daha yüksek oranlarda üretilen bir hormonun seviyesi ölçülüyor.

Test şu anda kullanılmakta olanlardan daha iyi sonuç verdi, risk altında olduğuna dair açık bir işaret görülmeyen hastalarda bile doğru sonuçlar elde edildi.
Kalp krizi ya da anjin gibi diğer kalp ve damar hastalıklarından birini geçiren hastaların gelecekteki durumuna ilişkin elde edilen bilgiler büyük çeşitlilik gösteriyor.
Yüksek risk altında bulunan insanların saptanması hayati önem taşıyor. Çünkü daha fazla sorunun ortaya çıkma olasılığını en aza indirmek için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.
Kalbe çok fazla yüklenildiğinde kalp dokusu tarafından yüksek düzeyde B-tipi natriuretic peptide (BNP) hormonu salgılanıyor.
BNP kalbin üzerindeki baskının hafifletilmesi için vücudu idrar yoluyla fazla sıvıdan kurtulması için uyaran bir diüretik.
Sözkonusu testte hormonun N-BNP adı verilen bir parçası üzerine odaklanılıyor.
Yayın tarihi: 12.11.2002
853
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.