Sağlık

Kamera hapla hastalık takibi Türkiye'ye geldi

Kamera hapla hastalık takibi Türkiye'ye geldi

İnce bağırsaktaki kanama ve hastalıklar, artık hastaya yutturulan hap şeklindeki kamerayla tespit edilebiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Wilhemshaven St. Willehad Hastanesi'nce düzenlenen 14'üncü Türk-Alman Gastroenteroloji ve Hepatoloji Kongresi, dün Polat Renaissance Otel'de yapıldı.

8 SAAT KALABİLİYOR

Kongre kapsamında oluşturulan sergide, hap kameralar da tanıtıldı. Wiesbaden Üniversitesi'nden Dr. Stephanie Remke, bu yöntemle ince bağırsaklardaki kanamaları, iltihabi hastalıkları, ailevi nitelikteki polipozis hastalığın tespit edilebildiğini söyledi. Hastaya yutturulan, vücutta 8 saat kalabilen hap kameranın yeni bir endoskopi metodu olduğunu söyleyen Remke, şöyle konuştu:

''Hasta hapı aç karnına yuttuktan sonra, normal günlük hayatını sürdürüyor. Hap kamera pille çalışıyor ve 8 saat ömrü var. İnce bağırsakta yaptığı çekimler, hastanın belindeki cihaza kaydediliyor. Doktor daha sonra bu bilgileri CD'ye alıp videoya kaydedebiliyor. Bu yöntem eskiden kullanılan radyolojik araştırmaların ve diğer yöntemlerin aksine, bağırsağı net görme imkanı veriyor.''

KULLANIM YAYILIYOR

Türkiye'de Alman Hastanesi'nde 2 ay önce kullanılmaya başlanan hap kameraların diğer hastanelerde de kullanılması bekleniyor.

Kongrede 2'nci oturum, Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu adına ''Kalın bağırsak ve kanamalar'' adıyla düzenlendi. Sabah yapılan ilk oturuma ise Prof. Dr. Volke Schumpelick, Prof. Dr. Hürol İnsel ve Prof. Dr. Wolfgang Fishbach başkanlık ettiler. Kongrede, endoskopi teknikleri, gastoenterolojideki yenilikler anlatıldı.
Yayın tarihi: 12.06.2002
737
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.