Sağlık

Kalp tarayıcısı 'Anjiyo'yu tarihe karıştıracak

Kalp tarayıcısı 'Anjiyo'yu tarihe karıştıracak

Kalbin fotoğrafını çeken yeni tarayıcı ABD'de tartışma yarattı. 'Multidedector CT' adlı yeni teknoloji sayesinde damar tıkanıklığını teşhis etmek daha kolaylaşacak.

Yaygın olarak kullanılan anjiyo yöntemi, 4 bin dolara mal oluyor, bir saat sürüyor ve hastanın bir gün süreyle hastanede kalması gerekiyor.

700 dolara mal olan yeni tarayıcı sayesinde damarlar birkaç saniyede inceleniyor ve taramanın ardından hasta normal hayatına devam edebiliyor. Anjiyo yöntemi, damarların genel hatlarını gösterirken bu yöntemle ayrıntılı resimleri çekilebiliyor. Büyüme potansiyelini gören General Electric, Siemens, Philips ve Toshiba firmaları yeni teknolojinin kullanıldığı makineleri üretmek için yarışıyorlar.

Bazı doktorlar bu tarayıcının birçok hayat kurtaracağını ve maliyetlerin düşmesi ile birlikte sağlık sistemine büyük yarar sağlayacağını söylüyor. Bazı uzmanlar ise Multidetector CT'ye karşı çıkıyor. Oldukça yeni bir teknoloji olduğunu bu nedenle hemen yaygınlaştırılmaması gerektiğini söylüyorlar.
Yayın tarihi: 18.11.2004
870
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.