Sağlık

Kalp pili kullananlar dikkat

Kalp pili kullananlar dikkat

Cep telefonlarının, 12 santimetreden yakın mesafede kullanılması halinde, kalp pillerinin durmasına neden olduğu belirtilerek, kalp hastalarının çok dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Kalp hastalarının cep telefonu kullanırken dikkatli olması gerekiyor. Kalp pilinin, hastanın rahatsızlığına göre ayarlandığını ve gerektiği kadar sinyal verdiğini anlatan Prof. Dr. Uyan, "Araştırmalara göre cep telefonu, kalp pilinin sistemini karıştırarakdurmasını sağlıyor. Kalp pili durduğu takdirde kişi bayılır ve tıbbi müdahale yapılmazsa ölebilir" diye konuştu.

Cep telefonunun sağlıklı kalpleri etkilemediğini söyleyen Uyan, şunları kaydetti: "Cep telefonu normal kalbe herhangi bir zarar vermez. Kalp pili takılı olan hastalara mecbur kalmadıkça cep telefonu kullanmamaları gerektiğini anlatıyoruz. Ancak kullananlar da kalp pilinin takılı olduğu tarafın ters yönünde taşımalıdır. Cep telefonu, 12 santimetreden yakın mesafede kullanılırsa kalp pillerinin durmasına neden oluyor."
Yayın tarihi: 08.01.2003
750
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.