Sağlık

Kalbinizi minerallerle koruyun

Kalbinizi minerallerle koruyun

Kalp yetmezliğiniz varsa kan potasyum ve magnezyum seviyenizi yüksek tutma­nız hayatınızı kurtarır. Bu iki mineral kalp yetmezliği riskini de azaltıyor. Bu mineralleri muz, domates, ıspanak ve portakaldan alabilirsiniz.

Finlandiya'da yapılan bir çalışma, içme suyunun kalitesinin kalp hastalıklarında rol oynayabileceğini gösterdi. Bu ülkede kalp hastalıkları çok yaygın. Örneğin Japon erkeklerine göre Finli erkeklerdeki kalp hastalığı oranı 10 kat daha fazla. Bu­nun nedeni sadece su değil. Beslenme biçimleri de önemli bir faktör. Özellikle deniz ürünlerinin yaygın olduğu Japon mutfa­ğı sağlıklı toplum yaratıyor. Kaya yapısına bağlı olarak Finlandiya'daki suda düşük florid, yüksek oranda demir ve bakır var. Araştırmanın sonuçlarına göre florid yoğunluğunun bir ünite artışı, kalp krizlerini yüzde üç oranında azaltıyor. Demir ve ba­kır oranlarının her ünite artışında ise kalp krizi riski yüzde dört ile on arasında artıyor. Bu çalışma sudaki florid, demir ve bakır oranlarının önemini gösteren ilginç bir belirleme. Dişlerimi­zi düzenli fırçalamak hem çürükleri engelliyor hem de ileride kalp krizi riskimizi azaltıyor olabilir.

Kalp hastalıklarında diğer çok önemli mineraller ise potas­yum, magnezyum ve sodyum. İnsan vücudu sodyum tutmaya ve potasyum atmaya eğilimli. Bunun nedeni sodyum ile birlikte vücut sıvısının korunması. Bu doğal eğilim damar sertleşmesi ve ani kalp ölümlerine zemin hazırlıyor. Deneysel veriler potasyumun damarları genişleterek dokulara daha çok kan sağladığını, pıhtı oluşmasını engellediğini ve damar sertliğini azalttığını gösterdi. Potasyum eksikliği ise kalp kasında gevşeme ve ritim bozuklukları yaratıyor.Yüksek tansi­yonun düşürülmesinde düşük sodyumlu, yüksek potasyum­lu diyetler etkili. Beta bloker türü kalp ilaçları serum potasyumunun kalp krizinin de azalmasını engelliyor. Belki de bu yüzden harika ilaçlar.

Eğer kalp yetmezliğiniz varsa kan potasyum ve magnezyum seviyenizi yüksek tutun. Bu sizin hayatınızı kurtarır. Kalp yet­mezliği çekenlerin yüzde 50'si kalp ritim bozuklukları ile kay­bedilir. Bu iki mineral bu riski azaltıyor. Basit bir kan testi ile serum seviyenizi belirleyin. Felç riski, yüksek potasyumlu di­yetler ile yüzde kırk oranında azalıyor. Hangi besin gruplarından bu mineralleri alabiliriz? Muz, domates, ıspanak ve porta­kal. Yüksek tansiyon veya kalp hastası iseniz bunları yemeğinizden eksik etmeyin. Domatesten alacağınız likopen ise kötü kolesterol LDL'nın vücudunuza yaptığı zararları azaltacak. LDL'nin oksidasyonu ile damar sertliği oluşur. Likopen bu kimyasal reaksiyonu engeller. Ayrıca bu maddenin prostat kanseri riskini de düşürdüğü yolunda bazı veriler var.

İşte bu mineraller ile doğal olarak hastalık riskimizi azaltıp, daha sağlıklı yaşayabiliriz.

Bunları biliyor musunuz?

-İçme suyundaki florid miktarı kalp krizi riskini azaltıyor.

-Dişlerimizi düzenli fırçalamak kalp krizi riskimizi azaltıyor olabilir.

-Potasyum ve magnezyumun tansiyon düşürücü ve kalp ritim bozukluklarım engelleyici etkileri var.

-Kalp yetmezliği çekenlerin, kan potasyum ve magnezyum seviyelerini yüksek tutmalarını tavsiye ediyorum.

-Muz, domates, ıspanak ve portakal yüksek potasyumlu yiyecekler.

-Likopen, domateste bulunan harika bir madde.


Kaynak:formsante
Yayın tarihi: 19.03.2004
705
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.