Sağlık

Kadınların önemli sorunlarından olan selülitle mücadelede, kremlerin etkisinin sınırlı olduğu açıklandı

Kadınların önemli sorunlarından olan selülitle mücadelede, kremlerin etkisinin sınırlı olduğu açıklandı

Selülitin, kalın yağ tabakalarının üzerindeki derinin girintili-çıkıntılı, portakal kabuğu gibi görünüm almasına neden olan bozukluk olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Aygıt, şöyle devam etti: ´´Selülitin erkeklerden çok kadınlarda görülmesi, cilt altı dokusunun anatomik özelliklerine bağlıdır.

Kadınlarda cilt altından kaslara uzanan lifler dikine seyrettiğinden, yağ tabakasının kalınlığı arttığından, selülit ortaya çıkar. İstenmeyen yağ birikimleri ve selülit, kadınların önemli bir sorunudur. Selülitle mücadelede kremlerin etkisi sınırlıdır. Geçici bir çözüm sağladığı için, tamamen ve de uzun süre selüliti yok etmede yeterli olamazlar.´´ Selülitle mücadelede, ´´liposuction´´ denilen bölgesel yağ birikimlerinin inceltilmesine yönelik yöntemin etkili olabileceğini belirten Doç. Dr. Aygıt, oluşmuş bir selülitin tedavisinin ise tartışmalı bir konu olduğunu söyledi.

SELÜLİTTE DE ERKEN MÜDAHALE

Bir çok alanda olduğu gibi, selülitte de erken müdahalenin fayda sağlayacağını vurgulayan Doç. Dr. Aygıt, olabildiğince erken yaşlarda, vücut gelişiminin tamamlanmasından sonra liposuction yapılarak, yağ tabakalarının inceltilmesinin, selülit gelişimini engelleyeceğini kaydetti. Doç. Dr. Aygıt, ´´Selülit geliştikten sonra, tamamen giderilmesi mümkün olmamaktadır´´ dedi. Liposuction için kişinin kilosunun sabitlenmiş olması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Aygıt, ´´Yani kişi, ameliyattan önce inebileceği en düşük kiloya inebilmeli ve bu kilosunu uzun süre koruyabilmesi gereklidir´´ dedi. İkinci olarak da kişinin deri elastikiyetinin olmasının, o kişiyi iyi bir liposuction adayı yapacağını ifade eden Doç. Dr. Aygıt, böylece ameliyat sonrasında altından yağ dokusu çıkarılmış olan derinin uyum sağlamasının kolaylaşacağını söyledi. Selülitle mücadelede, liposuction yapılan bölgelerde yağ hücreleri çıkarıldığı için, aynı şekilde yağ birikimi olamayacağını dile getiren Doç. Dr. Aygıt, ancak kilo alınması halinde, vücuttaki tüm yağ hücrelerinde yağ birikimi olacağını ve bu durumun, vücutta genel bir yağlanmayla sonuçlanacağını kaydetti. Bu nedenle selülit oluşumunun kesin olarak önlenmesi için kişinin diyetine dikkat etmesi, yürüyüş ve sporla vücut yapısını koruması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Aygıt, az alkol alınması ve kesinlikle sigara içilmemesini de önerdi.
Yayın tarihi: 21.04.2003
690
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.