Sağlık

Kadınlar daha iyi konuşuyor

Kadınlar daha iyi konuşuyor

Bilim adamları araştırdı, buldu: Kadınlar erkeklere göre daha iyi konuşmacı. Bu özellikleri sayesinde de kadınlar daha kolay ve inandırıcı yalan söyleyebiliyor

Duraksaması daha az

İskoçya'nın Edinburg kentindeki Kraliçe Margaret Üniversitesi bilim adamları, kadınların ve erkeklerin konuşma sırasında verdikleri araları ve bu kesintileri ortaya koyan "ııı", "ıımm" gibi mırıldanmaları sayarak, çarpıcı sonuçlara ulaştılar: Erkekler, konuşurken kadınlara oranla iki kat daha fazla duraklıyor. Özellikle yalan söylerken, erkeklerin kelimeler arasındaki duraklamaları iyice uzuyor.

Pinokyo'dan beterler

Bilim adamları, böylece bir erkeğin yalan söylediğine kolayca karar verilebileceğine dikkat çekiyor. Dr. Robin Lickley, "Yalan söyleyen biri, konuşurken geniş duraklamalar yapıp ne söyleyeceğine dikkatle karar vermek ister. Bu dikkati artırmak istedikçe verilen duraklamalar artar. Boşlukları doldurmak için de 'ııı', 'ıımm' gibi mırıldanmalar kullanılmaya başlanır."
Yayın tarihi: 04.06.2002
630
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.