Sağlık

Kadında 'cinsel iktidarsızlık'

Kadında 'cinsel iktidarsızlık'

Kalp hastalığı, damar sertliği, hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği olan yaşlı kadınlarda, aynı yaş grubuna göre klitoral değişikliklerin çok daha fazla görüldüğü belirtildi.

Doç. Dr. Tufan Tarcan, cinsel yaşamda erkeğe göre daha pasif rolde bulunan kadınların sorunlarının sosyal, dinsel ve cinsel tabulardan dolayı araştırılamadığını, yaşlanmayla cinsel yaşamın sona erdiği kanısıyla da, bu sorunların dile getirilmediğini kaydetti. Cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma ile orgazm bozuklukları ve ağrılı cinsel ilişkinin yaşlılıkta daha sık görüldüğünü belirten Doç. Dr. Tarcan, psikolojik nedenlere bağlı olarak gerçekleştiği düşünüldüğü için cinsel sorunların organik incelemesinin yapılmadığını söyledi.

KADIN DOKULARI İNCELENDİ
Araştırmasında, 6 aylık ile 90 yaş arasındaki kadın kadavralarında klitoral dokuları incelediğini ifade eden Doç. Dr. Tarcan, şöyle devam etti: "Klitoral orgazmın olabilmesi için klitorisin uyarılmaya, düz kas gevşemesi ve kanla dolma şeklinde cevap vermesi gerekir. Bu olayların sonucunda klitoral engorjman sağlanır ve kadın klitoral orgazma hazırlanır. Yaşlanmayla birlikte, bu mekanizmada zayıflama oluyor. Klitoris yeterince kanla dolamıyor, çünkü bunu sağlayacak düz kas miktarı azalıyor. Bunun yerine gevşeme yeteneği olmayan sert bağ dokusu miktarı artıyor ve 'fibrozis' denilen histopatolojik durum oluşuyor. Bu mekanizma, yaşlı kadınlarda klitorisin engorjman yetersizliğine yol açıyor. Yani, kadınlarda yaşlanmayla birlikte görülen klitorisin uyarılma yetersizliği, yaşlı erkeklerdeki ereksiyon kaybının benzeridir."

DAMARSAL FAKTÖRLERİN ETKİSİ
Doç. Dr. Tarcan, kalp hastalığı, damar sertliği, hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği olan yaşlı kadınlarda, aynı yaş grubuna göre klitoral değişikliklerin çok daha fazla görüldüğünü vurguladı.
"Bir tür 'kadın iktidarsızlığı' olarak da tanımlanabilen bu durum hipertansiyon, aterosklerotik damar hastalığı, diyabet gibi hastalıklarda daha sık izlenmektedir" diyen Doç. Dr. Tarcan, erkeklerdeki iktidarsızlığın en önemli nedenlerinden biri olan damarsal risk faktörlerinin, kadınların iktidarsızlığı için de geçerli olduğunu kaydetti.

Yayın tarihi: 23.07.2003
999
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.