Sağlık

Kabuslar depresyon habercisi

Kabuslar depresyon habercisi

Yatağınızdan asık suratla ve yorgun kalkıyor, kabuslarınıza yenik düşüyorsanız dikkat. Sık görülen kabus, depresyonun erken habercisi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bilici, 'depresyonda rüya anksiyetesi' konulu bir araştırma yaptı. Depresyonlu hastalar ile sağlıklı insanların rüyalarını inceleyen Bilici, depresyon başlamadan bir ay önce hastanın sık sık kabus gördüğünü belirledi.

En sık görülen kâbuslar

Araştırmaya göre depresyonlu hastalar sağlıklı insanlara göre daha sıkıntılı rüyalar görüyor. Görülen rüyalar arasında ise bir yerden düşme, zor bir yerden geçmeye çalışma, ölmüş insanlarla uğraşma ya da herhangi biri tarafından kovalanma ilk sırada yer alıyor.

Uykunun kalitesi de düşüyor

Depresyondaki kişiler normal insanlar kadar uyudukları halde sabah kendilerini yorgun hissediyorlar. Ayrıca bu kişiler uykuya dalmakta güçlük çekiyor ve kabusların etkisiyle sık sık uyanıyor. Uzmanlara göre rüyalara bakılarak hastalık düzeyini ölçmek de mümkün.
Yayın tarihi: 19.05.2003
1147
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.