Sağlık

İyi kolesterolü yükselten ilaç yolda

İyi kolesterolü yükselten ilaç yolda

İyi kolesterolü yükseltmeye yönelik ilk ilaç, denemelerde çok etkili sonuç verdi. 'Torcetrapib' iyi kolesterolü yükseltirken, kötüsünü de düşürüyor

ABD'de henüz deneme aşamasında olan bir ilacın, 'iyi kolesterol' olarak bilinen HDL'yi artırdığı açıklandı.

Pennysylvania ve Tufts Üniversitesi uzmanlarının ortaklaşa olarak geliştirdikleri ilaç kötü kolesterol LDL'yi de düşürüyor. İyi kolesterol kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltırken, kötü kolesterol riski artırıyor. Kötü kolesterolü düşürmek için hastalara statin grubu ilaçlar veriliyor. Ancak aynı zamanda iyi kolesterolü yükseltmeye yönelik bir ilaç şimdiye kadar geliştirilmemişti.

'Torcetrapib' adı verilen ilacın şimdilik sadece 19 hasta üzerinde denendiği ancak etkisinin güçlü olduğu belirtildi. İlacın piyasaya çıkması için henüz zaman olduğunu söyleyen uzmanlar, sıradaki aşamanın ilacın güvenilirliği ve çok sayıda insan üzerindeki etkisini ölçmek olacağını duyurdu.
Pfizer firması tarafından üretilecek olan Torcetrapib, kolesterolü HDL'den LDL'ye taşıyan proteninin hareketini engelliyor. Böylece HDL seviyesi artarken, LDL düşüyor. Hastaların bir kısmına dört hafta 'torcetrapib', diğerlerine ise hem bu 'torcetrapib' hem de statin grubundan 'lipitor' ilacı verildi.

Sadece 'torcetrapib' verilen hastalarda HDL seviyesi yüzde 46, her iki ilacı alanlarda ise yüzde 61 yükseldi. Altı hastaya ise araştırmanın son aşamasında günde iki kez 'torcetrapib' verildi. Bu hastalarda HDL seviyesinin yüzde 106 arttığı görüldü.

Kanda HDL'nin 40 miligramın altında olması kötüye işaretken, 60'ın üzerindeki seviyeler sağlıklı olarak nitelendiriyor
Yayın tarihi: 09.04.2004
580
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.