Sağlık

İyi bir uyku özen ister

İyi bir uyku özen ister

Uyku kişilerde yorgunluk ve isteksizliğin yanı sıra psikolojik ve biyolojik sorunlara da neden olabiliyor. Dengeli bir uyku düzeni oluşturmak, hastalıklarla başetmede önemli bir haline geliyor. İşte iyi bir uyku için yapılması ve yapılmaması gerekenler.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Rasim Somer Diler, dengeli bir uyku düzeni oluşturmanın, hastalıklarla başetmede önemli bir unsur olduğunu kaydetti. Türkiye´de uyku sorunlarının oldukça yaygın görüldüğünü ifade eden Diler, "Gün içinde yaşanan olayların zihinde devamlı canlanması ve yoğun heyecanlar, uykuyu belirgin düzeyde etkileyen en önemli nedenlerdir" dedi. Diler, seyahat etme, çalışma saatlerinde değişiklik, ilişki sorunları, yeme ve egzersiz alışkanlıklarındaki aksamalarla aktivite yoğunluğunun, uykusuzluk sorununda etkili olduğunu belirtti.

BUNLARI YAPIN

Diler, iyi bir uyku hijyenine sahip olmanın koşullarını şöyle özetledi: "Düzenli egzersiz yapın. Bunun da sabah saatlerinde olmasına özen gösterin. Doğal ortamlarda bulunun, güneş ışığına çıkın. Uykuya gitmeden hemen önce gevşeme egzersizleri yapın. Ilık banyo ve hafif masaj da iyi gelebilir. Ayak ve ellerinizi sıcak tutun. Gerekirse yatakta sıcak tutacak çorap veya eldiven giyin. Yatak odanızın sessiz, uykuyu kolaylaştıracak karanlıkta olması ve ısısının rahat edebileceğiniz düzeyde bulunmasını sağlayın. Yatağa her gün aynı saatte yatın ve kalkın."

BUNLARI YAPMAYIN

Diler, yapılmaması gerekenlerle ilgili olarak da şu uyarılarda bulundu: "Uykudan önce rekabete dayanan oyun oynamayın, heyecanlı bir program seyretmek veya sevdiğiniz biriyle önemli bir tartışma yapmak gibi uyarıcı davranışlardan kaçının. Doktor bilgisi olmadan uyku ilacı almayın. Gündüz saatlerinde kestirmeyin. Yatağa aşırı aç veya tok girmeyin. Alkol almayın, akşam kafeinli içecekler içmeyin. Yataktayken kitap okumayın ya da televizyon seyretmeyin. Kendinizi uyumaya zorlamayın. Bu yalnızca sizin zihninizi ve bedeninizi daha fazla uyarmaya yarar. Yatakta 20-30 dakikadan daha fazla uyuyamadan yatarsanız, kalkın, başka bir odaya gidin, uykunuzun geldiğini hissettiğinizde yatağa dönün."
Yayın tarihi: 10.04.2003
569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.