Sağlık

İştahı bastıran doygunluk hormonu bulundu

İştahı bastıran doygunluk hormonu bulundu

Bir grup uluslararası araştırmacı fazla yeme isteğini azaltan bir hormonu bulduklarını açıkladı. Çalışmada bu hormonla tedavi edilen insanların tedavi edilmeyenlere göre üçte bir oranında daha az beslendiği görüldü.

PYY3-36 denilen hormon yemek yedikten sonra sindirim yolundan serbest kalıyor ve fazla yemek yeme isteğini azaltmak üzere beyine gidiyor. Yenilen yemek miktarı arttıkça serbest bırakılan hormon miktarı da artıyor.

Araştırmacı Stephen R. Bloom "Bu yemekten sonra vücudun iştahını körelten doğal bir yol ve enjeksiyon yoluyla vücuda verildiğinde de oldukça etkili olduğu görülüyor" dedi.

Londra'da Imperial Tıp Okulu'nda çalışan Bloom ve iş arkadaşları çalışmalarının ilk zamanlarında hormon enjeksiyonunun farelerde iştah ve kilo alımını durdurduğunu gördüler. Daha sonra fazla kilolu olmayan 12 gönüllü üzerinde yaptıkları çalışmadan da aynı sonuçları aldılar.

Gönüllülere, birçok yemeğin bulunduğu sofraya oturmadan iki saat önce hormon enjeksiyonu yapıldı veya plasebo verildi. 24 saat içerisinde hormon alanların almayanlara oranla üçte bir daha az yemek yediği gözlendi. Bulgular, Nature dergisinin 8 Ağustos baskısında yayınlandı.

Bloom, "Hormonun kilo vermeyi etkileyip etkilemediği ise kesin değil" dedi. Araştırmacılar ayrıca hormonun hap formunun yan etkileri konusunda bir bilgiye sahip değiller.

Washington Üniversitesi obezite uzmanı MD Michael W. Schwarts, hormonun yemek yeme gereksinimini nasıl etkilediğine dair yeni kavramların iştahı kontrol edici ilaçlara önderlik edeceği konusunda iyimser olduğunu söyledi. Schawartz çalışmaya ilave olarak bir makale yazdı.

Schwartz "Beş yıl içerisinde bugün varolan ilaçlardan daha etkili olacak ilaçların tanıtıldığını göreceğiz. Sonuçta büyük ihtimalle etkili olan tek ilaç değil, ilaç kombinasyonu kalacak" diye konuştu.
Yayın tarihi: 08.08.2002
1010
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.