Sağlık

İshal danışma hattı

İshal danışma hattı

Türkiye'de ölümcül hastalıklardan biri olan ishali önlemenin en önemli yollarından biri de antibiyotik kullanımına özen göstermek. Çünkü, özellikle riskli yaş gruplarında farklı bir hastalığı önlemede kullanılan antibiyotikler, ishale neden olabiliyor.

Yapılan araştırmalar ise bu konuda halkın bilinçli olmadığını gösteriyor. Bu gerekçelerden yola çıkan Sanofi-Synthelabo, halkı bilinçlendirmeye yönelik kurduğu ishal danışma hattı ve web sitesi ile, hayati bir tehlike taşıyan bu hastalığın tedavisinde ilaç ve firma ismi belirtmeden hastalara doğru tedavi yöntemini aktaracak.

İSHAL NEDİR?

Günde 3 kez ve daha fazla 200 gramdan çok, yumuşaktan sulu kıvama kadar değişen dışkılamaya ishal deniyor. Dünyada her yıl akut enfeksiyöz diyare yani ishal nedeniyle yaklaşık 5 milyon çocuk hayatını kaybediyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak görülen ve ölümle sonuçlanan ishalin ülkemizde yaygın olarak görüldüğü bölgeler ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu. İshale neden olan etkenlerin başında mikroplar, barsak hastalıkları, zehirlenmeler, ilaçlar ve özellikle antibiyotikler geliyor.

ANTİBİYOTİKLERE BAĞLI İSHAL

Herhangi bir enfeksiyonun tedavisi için antibiyotik kullanımı sırasında, antibiyotik kullanımı başladıktan 2. gün ile 55. günler arasında meydana gelen ishallerdir. Antibiyotik tedavisi kesildikten sonra da antibiyotiğe bağlı ishal ortaya çıkabiliyor.

Çukurova Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Köksal, "Hatalı kullanılan antibiyotiklerin mide barsak sisteminde yerleşen mikroorganizmalar üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bu mikroorganizmaların bir kısmı kullanılan antibiyotiklerle tahrip olur ve ortadan kalkar. Bunun sonucu olarak da sıklıkla ishalle seyreden hastalıklar olarak tanıdığımız gastrointestinal hastalıklar veya infeksiyon ortaya çıkar."

" Hekim antibiyotik kullanımına bağlı ishalle karşılaştığında ya antibiyotiği kesip bir miktar beklemek zorundaydı ya da antibiyotiği değiştirmek zorundaydı. Oysa antibiyotiklere dirençli olan probiyotik kullanımı hekime hastası için gerekli olan antibiyotiği ishal riskinden korkmadan devam ettirme şansını vermektedir. "

Ayrıca Köksal , antibiyotiğe bağlı ishal oluşumunu ve tedavi yöntemini şöyle özetliyor:

" Dışarıdan alınan antibiyotiklerle, bazı bakteriler avantaj kazanarak kendisi çoğalır hale gelir ve ishale neden olur. İshalin bu türüne antibiyotiklere bağlı ishal diyoruz. Bunun tedavisi, diğer ishal türlerindeki gibi antibiyotikle değil, vücutta bozulan mikrop dengesinin yeniden kurulmasıyla sağlanır."

İSHAL DANIŞMA HATTI

0 800 211 33 74

Uzmanlar tarafından da sık sık vurgulanan antibiyotiğe bağlı ishali önlemede önemli rol oynayacak olan "ishal danışma hattı" haftanın 6 günü mesai saatleri içerisinde (09:00-18:00) arasında hizmet veriyor. Bu saatler dışında arayanlar ise telesekretere sorularını bırakıyor ve doktorlar tarafından geri aranıyor. Danışma hattını arayan hastanın hangi nedenle ishale yakalandığı araştırılıyor. Sanofi-Synthelabo'nun medical alanda eğitim alan uzman doktorları ile birebir görüşme şansını yakalayan hastanın soruları en kısa sürede yanıtlanıyor ve çözüm üretilerek hasta tedavi için yönlendiriliyor.

WEB SİTESİ

www.ishaldanisma.com

Yine ishal konusunda halkı bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı sitede, uzman doktorların görüşlerine yer veriliyor. Call Center'a gelen çağrılar ve web sitesine gelen mailler "Sıkça Sorulan Sorular" Bölümü'nde yayınlanıyor ve birebir doktorlar ile görüşmek isteyen hastalar call center'a yönlendiriliyor. İshalin nasıl bir hastalık olduğu, antibiyotiğe bağlı ishalin belirtileri ve tedavi yöntemleri de yine sitede yer alan konu başlıklarından bazıları.


Yayın tarihi: 29.06.2003
1170
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.