Sağlık

İş dünyasındaki rekabet kariyeristleri estetik cerrahlara taşıyor!

İş dünyasındaki rekabet kariyeristleri estetik cerrahlara taşıyor!

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir uzun saatler çalışan iş adamları ve iş kadınlarında gözlenen deformasyonlar ve önerdiği çözümleri anlatıyor.

İş dünyasındaki rekabet kariyeristleri estetik cerrahlara taşıyor!
İş dünyasında birikim ve tecrübenin değeri yadsınmaz bir gerçek olsa da yetişen ve sayısı binlerle ifade edilen genç jenerasyon kariyerinin zirvesindeki iş adamları ve iş kadınları için küçümsenmeyecek bir tehdit.

Görünümün büyük önem taşıdığı Akdeniz kültürünü fazlasıyla taşıyan Türkiye'de kariyeristlerin işi zor. İş dünyası, yoğun çalışma temposunun getirdiği yorgunluk ve yaşlılık belirtilerini herkesten fazla taşıyor ama artık işlerini korumak, morallerini yüksek tutmak ve görünüm avantajını kaybetmemek için de bu belirtilerden herkesten önce kurtulmak istiyor.

İş kadınlarını ve adamlarını bekleyen estetik deformasyonlar neler? Bu deforasyonlar neden özellikle bu kesimde görülüyor?

Hepimiz çalışıyoruz, ev hanımları da bütün gün evde çalışıyor bu modern hayatın bir gerçeği. Ancak burada yüksek stres altında uzun saatler çalışan, iş ve özel hayatı iç içe geçmiş, kariyeri yaşamında çok önemli yer tutan ve iş saatleri dışında da aklı bir şekilde işinde olan, yaratıcılık ya da sorumluluğu yüksek derecede olan kesimden söz ediyoruz.

Bu kesim; reklamcı, broker, gazeteci, birçok kişinin sorumluluğunu taşıyan orta ve üst düzey yönetici gibi profesyonellerden oluşuyor. Bu gibi işler yapan kesim yaşıtı daha düzenli işler yapanlara oranla daha çabuk deforme oluyor. Ancak tezat şekilde sürekli göz önünde oldukları için görünümlerine dikkat etmek ve bakımlı olmak zorundalar.

Gözlenen deformasyonlar ve sebepleri ne gelince;
Uzun ve stresli çalışma saatlerinin getirdiği yıpranma, yüzde özellikle de dudak ve yanak çevresinde sarkmaya yol açar.

Uzun saatlerde masa başı çalışma duruşu ciddi biçimde bozar ve kamburluk, varis, özellikle bel ve göbek çevresinde yağlanma problemi doğurur.
Uykusuzluk, stres uzun süre bilgisayar kullanımı ve okuma göz çevresini erken kırıştırır ve gözaltlarında morluğa hatta gözaltı torbalarının daha erken ortaya çıkmasına ve yorgun görüntüye yol açar.

Yeterince dinlenemeyen, aşırı sigara dumanına maruz kalan cilt matlaşır, esnekliğini kaybeder, gözenekleri genişler ve strese bağlı akne, yağlanma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Sabah ve öğlenleri düzenli ve sağlıklı beslenemeyen çalışanlar akşam yemeklerine yüklendikleri için kilo problemleri baş gösterir, az yeseler de bir türlü kilo veremezler ve verdikleri kiloyu da hızla geri alırlar.

İş adamları ve kadınları yaşıtı farklı iş yapanlara oranla ne gibi hizmetler alıyor ya da siz neler öneriyorsunuz?

Öncelikle yüzdeki yaşlanma belirtilerini hafifletmeye yönelik işlemler yapıyoruz. Diğer çalışanların aksine bu kesim vücudunda ve yüzünde radikal değişiklikleri tercih etmiyor. Buna vakit de bulamayabiliyor ya da bunu çok önemsemiş görünmek istemiyor. Botox ve dolgu yaptıracaksa da en az belirgin olmasını isteyenler iş çevresi diyebilirim.

Biz yüzde direkt yaşlanma efekti yaratan sarkmalar özellikle göz kapağı sarkmaları ve dudakların iki yanındaki sarkmaları gideriyoruz. Stres ve uzun süre ekrana bakmaktan kaynaklı gözaltı morluklarını da lazer tedavisi ile kısa sürede hafifletilebiliyoruz.

Yeterince dinlenmeyen ve düzensiz beslenen ciltlere tıbbın bir çözümü maalesef yok ama birtakım vitamin takviyeleri ve cildin elastikiyetini sağlayan nem hücrelerinin enjekte edilmesiyle cilt kendi kendini yenileyebiliyor.

Üstelik bu birden değil zaman içinde gerçekleştiği için keskin bir değişiklik istemeyen iş dünyası tarafından çok tercih ediliyor.

Yayın tarihi: 20.09.2010
1378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.