Sağlık

İnsülin salgılayan organ geliştirildi

İnsülin salgılayan organ geliştirildi

Embriyon dokusuyla farelerde pankreas benzeri organ geliştirildi.

St Louis'deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Marc Hammerman, yaptığı açıklamada, çalışmalarında, diyabetik farelere nakledilen dokunun, insülin salgılayan tamamen yeni bir organa dönüştüğünü belirterek, "Bu insülin salgılayan bir pankreas ancak sindirim enzimleri salgılayacak bileşimlerden yoksun" dedi.

Hammerman, teorik olarak insanda insülin salgısı yetersizliğinde, domuz gibi hayvanlardan elde edilecek pankreasta insülin salgılayan hücre dokularıyla sorunun çözülebileceğini, ancak bu alanda domuzdan insana nakille ilgili yapılan sınırlı araştırmaların da böyle bir doku naklinin insandaki diyabeti tedavi etmediğini gösterdiğini kaydetti.

Farelerde pankreas benzeri organ geliştirilmesiyle elde edilen bulguların, tip 1 olarak adlandırılan genç diyabetlilerin tedavisinde yeni ancak tartışmalı bir yöntemi gündeme getirebileceği belirtiliyor.

Bağışıklık sisteminin bilinmeyen nedenlerle pankreasta insülin salgılayan hücreleri yok etmesiyle ortaya çıkan birinci tip diyabet hastalarının her gün insülin ilacı alması ve kanlarındaki şeker düzeyini sürekli kontrol etmeleri gerekiyor.
Yayın tarihi: 09.09.2003
6655
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.