Sağlık

İngiliz beslenme uzmanından detoks kürü

İngiliz beslenme uzmanından detoks kürü

İngiltere'nin tanınmış besin uzmanlarından Amanda Hamilton, şubat ayında Bodrum'da düzenleyeceği detoks haftasını tanıtmak için İstanbul'a geldi.

Programa katılacak olan 20 kişi vücutlarındaki toksinlerden arınmak için bir hafta boyunca sadece meyve suyu içecek ve destekleyici vitaminler alacak.

Daha önce İspanya'da da detoks haftaları düzenleyen İngiliz besin uzmanı Amanda Hamilton, Dreamlands Spas&Boutiques ve &Club organizasyonuyla haftalık detoks programını Şubat ayından itibaren Bodrum'da düzenleyecek. Programa 20 kişi katılabilecek. Programa katılabilmek için aranan tek şart katılımcının şeker hastası olmaması.

SADECE MEYVE SUYU

Programa katılanlar yedi gün boyunca hiç yemek yemeden, sadece taze meyve suları içecek ve tamamen doğal destekleyici haplar alacaklar. Bu şekilde tüm vücutlarını dinlendirecekler ve içki, sigara, ilaç, çikolata, ağır yiyecekler ve alınan ilaçların biriktirdiği toksinlerden arınacaklar.

Bu detoks programı masajlar ve yogayla desteklenecek. Bu haftada yeralanlar ayrıca Amanda Hamilton ile özel konsültasyonlar yapacak ve bundan sonraki hayatlarında uygulayacakları, sadece kendi vücut tipleri ve yaşam şekilleri için düzenlenmiş beslenme tavsiyeleri de alacak.

AÇLIK HİSSİ YOK OLUYOR

Bir hafta boyunca sadece meyve suyu içmek oldukça zor gibi gözükse de Amanda Hamilton, düşünülenin aksine şimdiye kadar detoks programına katılıp da aç kaldığını söyleyen ve zorlanan kimseye şahit olmadığını belirterek,'Son gün bir kahvaltı düzenliyoruz. Lezzetli bir sürü meyvenin yer aldığı bir kahvaltı. Katılımcıların meyvelere saldıracağını düşünürsünüz değil mi? Öyle olmuyor, küçük bir porsiyonla doyuyorlar' diyor.

Detoks programını tamamlayanlar, yaklaşık 6 kilo kaybetmelerinin yanı sıra kendilerini daha genç hissettiklerini, saç, cilt ve gözlerinin de daha parlak gözüktüğünü vurguluyor. En önemli değişim ise kuşkusuz bilinçli beslenmeye başlamaları. Kahve ya da çikolata müptelalarının çoğu, detoks sonrası bu tatlardan eskisi kadar keyif almıyor ve daha doğal besinlere ihtiyaç duyuyor.

KENDİNİ DE DETOKSLUYOR

Besin uzmanı Amanda Hamilton, altı yıldır kendine de yılda iki kez detoks programı uyguluyor. Geçen yıl kızı Jana'ya hamile olduğu için bir yıldır programı uygulayamamış, 'Çok özledim' diyor gülümseyerek. Detoks uygulayamamış olması sağlıksız beslenmesi anlamına gelmiyor tabii ki. Hamilton, son derece sağlıklı besleniyor, sigara içmiyor. Kırmızı şarabı seviyor, ama bir yılda sadece bir kadeh içmiş.

Hamilton, Şubat ayındaki detoks programı öncesi bu akşam Ericsson Crea-World Maslak'ta detoks hakkında bilgi verecek. Detaylı bilgi almak isteyenler (0212)227 64 07 numaralı telefonu arayabilir.

Detoksla vücuttaki zehirlerden arının

Detoks, bedensel ve ruhsal yönden arınma anlamına geliyor. Yetersiz ya da dengesiz beslenme, stres, çevresel etmenler ve ilaç kullanımıyla beraber, vücutta biriken toksin maddeleri uzaklaştırma amacını taşıyor.

Uzmanlar, vücudumuzda biriken su ve toksin maddeleri atabilmek, enerji seviyemizi yükseltmek, pozitif düşünmek, sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmak, selülitlerden kurtulmak, zayıflama yolunda ilk adımı atmak adına detoksun gerekli olduğunu belirtiyor. Detoks, programının içeriğine göre değişebiliyor. En az üç gün, maksimum bir aylık programlar da hazırlanabiliyor.

Hamilelik ve emziklilik döneminde olan kadınlarla, ciddi bir operasyon geçirmiş ya da sağlık problemi olan kişilerin detoks yapmamaları gerekiyor.

Hazırlayan: Ayça Barut/ Kelebek
Yayın tarihi: 10.12.2004
851
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.