Sağlık

İnatçı kedilerde ilaç kullanımı!

İnatçı kedilerde ilaç kullanımı!

Hasta ama inatçı. Yaramaz kedimiz ilaç kullanmamakta inat mı ediyor?

Hastalanınca huysuzlaşan sadece bizler değiliz. Elbette kedilerimizin de mutsuz olması doğal. Peki hasta kedimiz ilaç kullanmayı istemiyor mu? Veteriner Hekim Vedat Atasoy konuyla ilgili görüşlerini yazdı...

Kediler, en sevimli dostlarımızdan. Kimileri için vazgeçilmez dost, evlerimizin minik misafirleri. Kimileri içinse sokakların en güzel sahipleri.
Kediler, her ne kadar çok evcil ve sevimli gözükseler de bazen sahiplerine sorun çıkartabilirler. Özellikle tıpkı bizler gibi geçiş dönemleri onlar için de maalesef hastalık risklerinin en yüksek olduğu mevsimler. Nasıl hızlı hava değişimleri bizleri gribal enfeksiyonlarla esir alıyorsa aynı risk bu savunmasız dostlarımız için de geçerli.
O zaman ne yapmalıyız? Özellikle soğuk algınlığı ve benzeri rahatsızlıkları olan kedilerde ilaç tedavisi zorunlu olarak uygulanmalıdır. Bunun için mutlaka kediyi bir veterinere götürerek sağlıklı bir teşhis konulması en önemli adım. Sonrasında gerekli tedavi hekim tarafından uygulanacaktır.

İlaç zorunluysa...

Veteriner hekiminiz tarafından tetkikler yapıldı ve ilaç kullanımı öngörüldü. İşte burada kedinizin ilaç kullanması zorunluysa işinizin biraz zor olduğunu söylemek zorundayız. Gözünüz korkmasın ama tıpkı bazen bizler gibi kedi dostlarımızda ilaç kullanmaktan hoşlanmazlar. Hatta çoğu kedinin ilaçlarla arasının iyi olmadığı bir gerçek.

Öyle yemek ya da içeceğine ilaç katmanız da yeterli bir çözüm olmaz. Çünkü kedi dostlarımızın koku alma duyularının çok iyi olması bunun fark edilmesi anlamına gelir. Bu yüzden mamasını reddetme riski olacaktır.

Ne yapmalı?

Böyle bir durumda mamasını yemek istememesini önlemek için ilacı iyice dövmenizi öneririz. Havan ve benzeri bir kapta dövdüğünüz ince un haline getirilmiş ilacı yiyeceğine katabilirsiniz. Bu şekilde mamayla karışan ilacın fark edilmesi oldukça düşüktür. Özellikle yemekten çok hoşlandığı bir yiyeceğe ilacını katmanızda fayda var. İlaç şayet çok kokulu değilse kedimiz fark etmez. Karnı zil çalan minik dostumuz büyük ihtimalle tabağını silip süpürecektir

Yazan: Veteriner Hekim Vedat Atasoy
A.T.A Veteriner Kliniği
www.atavet.com
Yayın tarihi: 16.11.2004
958
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.