Sağlık

İlaçta vurgun

İlaçta vurgun

Firmalar piyasada 4 milyona satılan ilaçları, SSK'ya 200 bin liraya veriyor. SSK, bu ilaçların yüzde 20'sini, eczane fiyatından sigortalıya satıyor. Sağlık Bakanlığı ise "Resmi kuruluşların ihalelerine karışamayız" diyor

Sağlık Bakanlığı'nın vatandaşın daha ucuz ilaç alması için başlattığı girişim, ilaç fiyatlarındaki insafsız uygulamayı gözler önüne serdi. İlaç firmalarının piyasada 4 milyon liraya satılan ilacı, SSK'ya 200 bin lira gibi komik bir rakama verdiği, SSK'nın ise sudan ucuza aldığı ilacı sigortalıya eczane fiyatından sattığı ortaya çıktı.

Vatandaş yüzde 10'luk indirimle oyalanırken firmalar, piyasada milyonlarca liraya satılan ilaçları SSK'ya çok ucuz fiyattan veriyor.

Üretici firmalar fiyat uçurumunu tanıtım giderlerine bağlarken, ilaç fiyatlarını saptamakla görevli Sağlık Bakanlığı ise seyrediyor.

İlaç Eczacılık Genel Müdürü Orhan Canbolat, bakanlığın ilacın piyasaya çıkmadan önceki fiyatını belirlediğini belirterek, "Bakanlık, firmalarla kurumlar arasındaki anlaşmalara karışmaz" diyor.

Türkiye'de yılda 1 milyar 200 milyon kutu ilaç tüketiliyor, ilaca 2.8 milyar dolar harcanıyor. Bunun yüzde 80'ini devlet alıyor. Genel tüketimin içinde SSK'nın payı ise yüzde 20.

Yüzde 10 indirimle gündeme gelen eczacılar, "Madem ilaç bu kadar ucuza verilebiliyor biz de eczanelerimizde bu fiyatlarla ucuz ilaç satalım" derken, sanayiciler ilacın piyasaya bu kadar ucuza çıkamayacağını söylüyor.

Komik gerekçe

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ise yüzde 20'lik katılım payını piyasa fiyatı üzerinden almak zorunda olduklarını, aksi takdirde 1 katrilyonluk ilaç israfının daha da artacağını savunuyor. "Bu payın vatandaşın cebinden çıkması lazım" diyen Okuyan, "Vatandaş sadece kendi ilacını talep etmiyor. Bir sağlık karnesi çıkarıyor, yedi sülalesi, köyü yararlanıyor" görüşünü savunuyor.

Örnekler
İlaç adı Eczane fiyatı SSK fiyatı
Duovel (mide) 3 milyon 850 bin 200 bin lira
Ciproxin (antibiyotik) 9 milyon 994 bin, 400 bin lira
Approvel (romatizma) 2 milyon 175 bin, 275 bin lira
Vasocard (tansiyon) 5 milyon 250 bin, 350 bin lira
Amoxina (antibiyotik) 2 milyon 500 bin, 100 bin lira
Vermol (ağrı kesici) 808 bin, 50 bin lira


Eczacı da isyan ediyor
• FİYATLAR ŞİŞİRİLMİŞ İDEALİST ECZACILAR DERNEĞİ BAŞKANI NEZİH BAYINDIR: "SSK tabii ki kazanıyor. Bu arada ilacın fiyatlandırılması tekrar gözden geçirilmeli. Demek ki üretici isterse bu kadar ucuza verebiliyor. İlacın maliyeti buysa niye piyasaya bu kadar şişirilmiş fiyattan veriyor. Sağlık Bakanlığı üretim maliyetlerini denetlemiyor. Kimse ilaç maliyetlerini masaya yatırmayı düşünmüyor. Biz de ilacı SSK fiyatından satmak istiyoruz."
• KATILIM PAYI DÜŞSÜN TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ BAŞKANI MEHMET DOMAÇ: "SSK ilaçta ucuzun da ucuzunu alıyor. Katılım payından kazanıyor. SSK katılım payını aldığı fiyattan düşürmeli. Bazı ilaçlarda insanlar neredeyse ilacın parasını vermiş oluyor. Kurum, 3 milyon liralık ilacı 300 bin liraya alıyorsa onun yüzde 10'unu alsa 30 bin lira alması lazım vatandaştan."
• NİYE UCUZ OLMASIN? ECZACI HADİ TOMRUK: "İlacın fiyatı hammaddeden itibaren sanayi maliyeti ve ticari maliyetleri, ambalaj, işçilik, işletme giderleri vs. ile oluşuyor. Üstüne satış ve pazarlama giderleri, tanıtım, genel yönetim giderleri konuluyor. Biz depocu, eczacı kârının olduğu ticari maliyet safhasında boğuşuyoruz. SSK bu kadar ucuza aldığına göre demek ki; bu fiyatlar firmaları kurtarıyor."


Bu uçurum kapanmaz
• SSK KAZANIYOR TÜRK YERLİ İLAÇ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ BAŞKANI CENGİZ CELAYİR: "SSK düşük fiyatlara aldığı ilaçları, kutunun üzerindeki fiyattan yüzde 20 katılım payı alarak veriyor. Para kazanıyor."
• GİDER FAZLA FAKO İLAÇLARI YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI TUNÇ TURGUT: "Tanıtım giderlerimiz fazla. Mümessilin doktora çalışması, promosyon malzemeleri, harcırah giderleri, ofis giderleri, eczacı, depocu kârı konulmadan SSK'ya ilaç verilir. Bu nedenle ucuz veriyoruz."
• REKABET DÜŞÜRÜYOR İLAÇ ENDÜSTRİSİ İŞVERENLERİ SENDİKASI: "Yeni çıkan ürünlerde tanıtım ve pazarlama giderleri yüksek olduğundan SSK'ya satılan bazı ilaçların piyasadaki fiyatı arasında uçurum oluyor. Rekabet de SSK'ya verilen ilacın fiyatını düşürüyor."
• İNDİRİM İHALEYE BAĞLI SAĞLIK BAKANLIĞI İLAÇ VE ECZACILIK GENEL MÜDÜRÜ ORHAN CANBOLAT: "İlacın oluşum fiyatını Sağlık Bakanlığı belirler. Bundan sonra SSK gibi kamu kurumları firmalarla görüşüp ya da ihaleler yoluyla indirimli ilaç alırlar. İhalelerle indirimler çok farklı oluyor. Bakanlık ilaç piyasaya çıkmadan önceki ilk fiyata karar verir. Piyasaya çıktıktan sonra ise müdahale etmiyoruz."
Yayın tarihi: 06.02.2002
1086
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.