Sağlık

İğne korkusu tarihe karışıyor!

İğne korkusu tarihe karışıyor!

Japon bilim insanları, iğne fobisi olanların korkularını tarihe karıştıracak bir buluşa imza attı. Devrim niteliğindeki bu buluş, iğne olurken acı duymaya ve iğne olma korkusuna son veriyor.

Güncellenme tarihi:
Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Kyoto Eczacılık Üniversitesi'nden Prof. Kanji Takada, 6 yıllık çalışmasının sonunda, 300 mikro-iğneyle ilacı enjekte eden bir çip geliştirdi. 1.5 cm çapındaki çipin üzerinde 0.5 milimetre uzunluğunda ve 0.3 milimetre genişliğinde mikro-iğneler bulunuyor. Mikro-iğneler derinin üst tabakasında çözünerek ilacı dolaşım sistemine zerk ediyor. İğneler derinin alt tabakasına batmadığı için acı vermiyor ve kanamaya yol açmıyor. Prof. Takada, "Bu çip her türlü enjeksiyon için kullanılabilir. İnsanlar hiçbir şey hissetmedikleri için korkmazlar da" dedi. Takada, "acıtmayan iğnenin" Japonya'daki hastanelerde 2 yıl içinde kullanılmaya başlayabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 10.03.2010
878
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.