Sağlık

Hormon tedavisinden sonra kemik kaybını engelleyin!

Hormon tedavisinden sonra kemik kaybını engelleyin!

Archieves of Internal Medicine'in haberine göre, yapılan bilimsel bir çalışma hormon tedavisini bıraktıktan sonra alendronat sodyum alan kadınların kemik kaybı yaşamadıklarını ve kemik yapımının gerçekleştiğini de gösteriyor!

Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, hormon replasman tedavisini (HRT) bırakan kadınların tedaviyi bıraktıkları yıl içinde anlamlı kemik kaybı yaşıyor.

Çalışma Merck & Co., Inc. tarafından osteoporoz tedavisi için geliştirilen, hormon içermeyen bir tedavi olan alendronat sodyum'un HRT'yi bırakan postmenopozal kadınlarda bu kemik kaybını önlediğini ve omurga ve kalça kemik yoğunluğunu artırdığını gösterdi.

Groote Schuur Hastanesi ve Cape Town Üniversitesi'nden (Güney Afrika), çalışmanın birincil araştırmacısı Dr. Brynne H.Ascott-Evans, 'Çalışma HRT'yi bıraktıktan sonra alendronat sodyum alan kadınların bu kemik kaybını yaşamadıklarını ve kemik yapımının gerçekleştiğini de gösteriyor. Kemik kaybı kırıklara yol açabilen osteoporoza neden olduğundan bu bulgu önemlidir' derken, Columbia-Presbyterian Tıp Merkezi'nde (New York, NY) Toni Stabile Osteoporoz Önleme ve Tedavi Merkezi Direktörü olan Dr. Ethel Siris, HRT'yi yakın zaman önce bırakmış bir kadının ortaya çıkabilecek kemik kaybı konusunda bilinçli olması ve kemiklerini korumak için hormon içermeyen alendronat sodyum gibi ilaçlar hakkında doktoru ile görüşmesi gerektiğini ifade ediyor.

Ayrıca Dr. Siris, 'Kadın Sağlığı Girişimi' çalışmasının son bulguları ışığında pek çok kadının HRT'yi bıraktığını veya şu anda bırakmayı düşündüğünü ifade ediyor.

Ve çalışmanın sonuçları.

Çalışma sonunda 12 aya ait sonuçlar, alendronat sodyum'un kemik kaybını önlediğini ve alendronat sodyum alan hastaların kemik yoğunluklarında hormon tedavisini bıraktıktan sonra kemik kaybı için hiçbir tedavi görmeyen hastalar ile karşılaştırıldığında anlamlı artış olduğunu (%5.5) da gösterdi.

Peki osteoporoz nedir?

Osteoporoz, kemik yıkımının kemik yapımından fazla olmasından kaynaklanır ve menopoz osteoporoz gelişimine katkıda bulunan anahtar faktördür. Osteoporoz kemiklerin daha gözenekli hale gelmesine, giderek güçsüzleşmesine, dayanıksızlaşmasına ve kırılma eğiliminin artmasına yol açan sessiz bir hastalıktır.

Alendronat Sodyum nedir?

Alendronat sodyum, osteoporoz tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilacın etken maddesidir. Haftada tek doz alendronat sodyum tüm dünyada menopoz sonrası osteoporozun tedavisinde başta gelen tedavidir.

Merck & Co.Inc. tarafından hastaların kullanımına ilk kez 1995 yılında sunulmuştur. Osteoporoz tedavisindeki hastaya sağladığı kullanım kolaylığı ve rahatlıkla ön plana çıkan, her gün alınan ilaçlar kadar etkin olan haftada tek doz formu dünyada ilk kez 1999 yılında, Türkiye'de de 2002 yılında pazara sunulmuştur.

Alendronat sodyum, menopoz sonrası osteoporozun önlenmesi, tedavisi, kalça ve omurga kırıkları dahil olmak üzere kırıkların önlenmesinde etkilidir. Ayrıca alendronat sodyum kadınlarda olduğu kadar erkeklerdeki osteoporozun önlenmesi ve tedavisi için de etkili bir çözüm olarak uzmanlarca önerilmektedir.
Yayın tarihi: 24.04.2003
1748
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.