Sağlık

Hormon tedavisi hastalık riskine yol açıyor!

Hormon tedavisi hastalık riskine yol açıyor!

ABD'de yayımlanan yeni araştırmalara göre, hormon tedavileri, bunama riskini iki kat, beyin kanaması riskini de üçte bir oranında artırıyor.

Östrojen ve projesteron tedavisi araştırmasına katılan 4532 kadından 31'inde bunama ortaya çıktı, bunların yüzde 66'sı hormon alan gruptan, yüzde 34'ü ise plasebo verilen gruptan çıktı.

Hormon verilen grupta görülen bunamanın placebo verilen gruptakinden iki kat fazla olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, bu sonuçların şaşırtıcı olduğunu, dahası Alzheimer ve bunamanın hormonla tedavi edilmeleriyle ilgili son çalışmalarda elde edilen bulgularla çeliştiğini belirttiler.

Başka bir araştırma da, hormon tedavisinin beyin kanaması riskini artırdığını gösterdi. 50 yaşın üzerindeki 16 bin 608 sağlıklı kadın arasında yapılan araştırma, hormon tedavisi gören gruptaki kadınların 151'nin (yüzde 1.8) beyin kanaması geçirdiğini, placebo verilen gruptan beyin kanaması geçirenlerin sayısının ise 107'de kaldığını (yüzde 1.3) gösterdi.

Wake Forest Üniversitesi sağlık uzmanlarınca yapılan araştırmalar, 28 Mayıs tarihli Amerikan Tıp Derneği'nin yayın organında yayımlandı.
Yayın tarihi: 01.06.2003
714
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.