Sağlık

Horlamayı basite almayın

Horlamayı basite almayın

Horlayan ve gündüz uykuya meyilli kişiler, bu durumu önemsemediği takdirde ölüme götürecek bir hastalıkla karşı karşıya kalabilir.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kemaloğlu, horlayan ve gündüz uykuya meyilli kişilerin, bu durumu önemsemediği takdirde ölüme götürecek bir hastalıkla karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

Kemaloğlu, 30-60 yaş arası erkeklerin yüzde 41'inde, kadınların yüzde 28'inde görülen horlamanın, gözardı edilmemesi gereken bir hastalık olduğunu söyledi.

Özellikle, kilolu erkeklerde dikkat edilmeyen horlamanın ölüme neden olabilecek bir hastalığın belirtisi olabileceğine işaret eden Kemaloğlu, şöyle devam etti: 'Her horlayana, 'eşini rahatsız eden kişi' gözüyle bakmamak gerekir. Unutulmamalı ki horlama özellikle kilolu erkeklerde ve tansiyon rahatsızlığı olanlarda ölüme neden olabilecek bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle horlama, önemsenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.'
Yayın tarihi: 30.04.2006
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.