Sağlık

Horlama solunumu bozuyor

Horlama solunumu bozuyor

Horlayan kişilerde uykuda solunum bozuklukları başlıyor.

Horlayan kişilerin gece boyunca sarf ettiği enerjinin zamanla burun ve boğazda yapısal değişikliklere neden olması solunum bozukluklarına yol açıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Mehmet Karadağ, "her insan zaman zaman horlayabilir. Ancak bu sürekli olmaya başlamışsa, uykuda solunum bozuklukları da başlamış demektir" dedi.

Göğüs Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Prof. Dr. Karadağ, insan ömrünün üçte birinin uykuda geçtiğini de belirtti. Bu durum 45 yaşındaki bir insanın 15 yıl uyumuş olması anlamına geliyor.

15 yıllık uyku süresinin sağlıklı şekilde geçmesinin kalan 30 yılın daha kaliteli yaşanmasını sağladığını da vurgulayan Karadağ, birçok hastalık ve sağlık sorunun uyku dönemiyle yakın ilişkisi olduğu da söyledi.

Karadağ, uykunun, organizmanın dinlenmesini sağlayan bir hareketsizlik hali olmasının yanı sıra tüm vücudu yaşama hazırlayan yenilenme dönemi olduğuna da dikkat çekti.

Uykuda solunumun düzenli olarak sürdürülmesi gerektiğine de değinen Karadağ, uykuda solunum bozukluklarının teşhis ve tedavisi amacıyla kurulan uyku laboratuvarlarının en önemli faaliyet alanlarından birinin uykuda solunum düzeninin değerlendirilmesi olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Karadağ, uykuda solunum bozukluklarının ilk ve en önemli belirtisinin horlama olduğunu da anlattı:

"Her insan zaman zaman horlayabilir. Ancak bu sürekli olmaya başlamışsa, uykuda solunum bozuklukları da başlamış demektir. Ne kadar erken dönemde tanı konur ve tedavi edilirse, insan sağlığına olan kötü etkileri de o kadar erken önlenir."

"Horlamak zor iştir. Horlayan kişi horladığı sürece şarkı söylüyor gibi yorulmakta ve efor sarf etmektedir. Bu efor aylar ve yıllar içinde burun ve boğazda yapısal değişikliklere neden olmakta ve sonuçta da nefes durmaları başlamaktadır."

Birçok sorunun ortaya çıkışı

Karadağ, uykuda nefes durmasının sayısı ve şiddetinin kişinin sağlığını bozduğunu, hipertansiyon, diyabet, kalp-damar hastalıkları, obezite, yorgunluk, dikkatsizlik, kişilik değişiklikleri gibi birçok sorunun ortaya çıkmasına yol açtığını da söyledi.

Prof. Dr. Karadağ, Bursa'daki uyku laboratuvarına müracaat eden ilk 110 hastadan 38'inin ağır, 18'inin ise orta şiddette apne sendromu olduğunun belirlendiğini vurguladı.

Karadağ, elde edilen sonuçların binlerce hastanın değerlendirildiği birçok modern uyku laboratuvarının sonuçlarıyla da uyumlu olduğunu belirtti:

"Hastalarda solunum bozukluğuna neden olan iki önemli faktör belirlenmiştir. Bunlar obezite ve sigara içimidir. İsveç, Norveç, Danimarka, Estonya ve İzlanda'da 15 bin 555 kişi üzerinde yapılan anket çalışmasında, hiç sigara içmeyenlerde yüzde 13.7 olan horlama sıklığının, sigara içenlerde yüzde 24 olduğu anlaşılmıştır."

"Sigarayı bırakanlarda yüzde 20.3'e düşen horlama sıklığı, sigara içmediği halde pasif olarak sigara dumanına maruz kalanlarda yüzde 19.8 olarak bulunmuştur."

"Bu sonuçlar, sigara dumanının burun ve boğazda yapısal değişikliklere ve horlamaya neden olduğunu gösteren önemli kanıttır. Sigara içenlerin sigarayı bırakması ve obez olanların da ideal kilolarına dönmek için çaba harcamaları gerekmektedir."

www.cnnturk.com
Yayın tarihi: 03.02.2006
744
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.