Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Hindistan Cevizinin Mucizevi 7 Faydası

Hindistan Cevizinin Mucizevi 7 Faydası

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Ela Cempel, Hindistan cevizinin özellikleri ve faydaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Güncellenme tarihi: 12.10.2017

Hindistan cevizi; palmiyegiller familyasından olan, tropik bölgelerde yetişen ve meyvesi yenen bir palmiye türüdür. Tropikal bölgelerde yetişir ve meyvesi yenir. Hindistan cevizi lifi elde edilir.

Hindistan cevizinin faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

1-Hindistan cevizinin içinde bulunan minerallerin bazılarının (selenyum ve çinko) antioksidan özellikleri vardır. Bu nedenle sıkça güzellik ürünlerinde, kremlerde ve güneş kremlerinde kullanılır.

2-Hindistan cevizi kalsiyumdan zengin olduğu için düzenli tüketiminde kemik ve diş sağlığına katkıda bulunur.

3-Hindistan cevizi yağı içerdiği yağ asitleri sayesinde yüksek ısıya maruz kaldıklarında okside olmaması açısından pişirme yağı olarak rahatça kullanılabilir.

4-Yapılan araştırmalarda MCT’lerin antimikrobiyal özellikleri olduğu görülmüş olup, hastalığa sebep olan mantar, bakteri, virüs ve parazitleri öldürmekte etkili oldukları ispatlanmıştır.

5-Hindistan cevizinin diüretik özelliğinden dolayı güçlü bir idrar söktürücüdür ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

6-Gebelik döneminde anne adaylarının tüketmeleri gereken bir meyvedir. Hindistan cevizinin faydaları fetüs üzerinde en fazla seviyeye ulaşır.

7-Hindistan cevizi kolesterol seviyesini dengede tutar.

Yapılan araştırmalar sonucu Hindistan cevizi kansere karşı savaşçı olma özelliğini kazanmış bir meyve grubudur. 

3301
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.