Sağlık

Her yönüyle uyuşturucu bağımlılığı

Her yönüyle uyuşturucu bağımlılığı

Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden 12 kurum var

Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle ilgili yanlış bilgiler, birçok kişinin yaşamına mal oluyor. Madde bağımlılığından asla kurtulamayacağını sanan gençler tedavi yerine aşırı dozu tercih ederek, yaşamını yitiriyor.

Oysa çeşitli illerde faaliyet gösteren yedisi AMATEM olmak üzere toplam 12 kurumda bağımlılıktan kurtulmak mümkün.

İstanbul'da madde bağımlılığı tedavisi konusunda çalışan kurumlardan Özel Balıklı Rum Hastanesi'nin psikiyatri uzmanı Dr. Özkan Pektaş, tedavi şartlarını yerine getirmek koşuluyla her türlü uyuşturucudan kurtularak normal hayata dönmenin mümkün olduğunu söyledi. Dr. Pektaş, ''Hastanemize yılda ortalama 1400 kişi başvuruyor. Bunların yüzde 40'ı yani 560'ı bir daha madde kullanmayı denemiyor'' dedi.

Dr. Pektaş'ın verdiği bilgiye göre, Balıklı Rum Hastanesi'ne başvuran hastalar öncelikle tedavi koşullarına uyacaklarına dair taahhütte bulunuyor. Uyuşturucunun beyne etkisini engelleyen Naltrexone adlı ilaç yardımıyla hastaların vücudu 72 saatte tamamen arındırılıyor. Naltrexone, hastanın madde kullanması halinde bile etkiyi engelleyecek özelliğe sahip. Daha sonraki üç günde ise şiddetli fiziksel şikáyetleri engellemek amacıyla hasta uyutuluyor.

Hastanın vücudunun maddeden temizlenmesi, alışkanlıklarını yitirmesini sağlamıyor. Balıklı Rum Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mansur Beyazyürek ve Dr. Özkan Pektaş, arınma aşamasını ''tedavinin sadece yüzde 10'u'' şeklinde değerlendiriyor. Önemli olan aşama bundan sonrası: Hasta kullandığı maddeyi paylaştığı, bulduğu ortamdan kurtulmak zorunda.

Uyuşturucu ve uyarıcı kullanımı, cinsellikle birlikte başlıyor. Bu nedenle 14-18 yaş arası çok önemli. Küçük yaşta madde almaya başlayanlar, maddenin sertliğini ve dozajını gün geçtikçe artırabiliyor.

Seks ve narkotik arasındaki ilişki, hastalık bulaştırmada da önplana çıkıyor. Ortak şırınga kullanımının dışında, özellikle kadın kullanıcılar, para bulmak için bir çok kişiyle birlikte oluyor ve hastalık kaparak bulaştırabiliyorlar.

Psikolog Metin Afat, gençlerin bağımlı hale gelmesinde aile içindeki mutluluk ya da mutsuzluğun, ekonomik durumun önemli bir etkisi olmadığı görüşünü savunuyor. Tüm gençler aynı riskle karşı karşıya. Ailenin mutlu olması bağımlılık tedavisi sırasında önemli bir faktör. Mutlu ve eğitimli ailelerin çocukları, düzenli hayata çok daha rahat geri dönüyor.

YETER Kİ İSTENSİN TEDAVİ MERKEZİ ÇOK

İstanbul Bakırköy'deki AMATEM ve Uçucu Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi Ankara, Ege, İstanbul, Gazi üniversitelerinin hastaneleri İstanbul'daki SSK Erenköy Hastanesi, Balıklı Rum Hastanesi Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi Samsun Ruh Sağlığı Hastanesi Elazığ Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi Denizli ve Adana Hastaneleri

Kurtulanlar anlatıyor

Onlar kurtulan yüzlerce kişiden sadece dördü. Eski günlerini anmak bile istemiyorlar. Bazıları bir, bazıları da birden fazla kez tedavi gördükten sonra normal hayata geri döndü. Kimliklerini korumak amacıyla isimlerini vermiyoruz.

ÖRNEK 1- Bir başkomiser kızı. 2.5 yıl boyunca Rhoipnol adlı ilacı kullandı. 22 yaşındayken dört hafta tedavi gördü. 12 yıldır temiz. Şimdi 34 yaşında, evlendi ve bir çocuğu var.

ÖRNEK 2- Tam 10 yıl eroin kullandı. Çok kısa aralıklarla defalarca tedavi gördü. Son altı aydır temiz. Artık bir işi var.

ÖRNEK 3- 60 yaşında tekstilci, 15-20 yıllık eroinman. 3.5 yıl önce tedavi gördü. Dayanamayıp bir kez daha eroin kullanınca 2.5 ay önce yeniden tedaviye girdi. Şimdi temiz. Uzun müddet ara verdiği için 60'ına gelebildi. 40-45 yaşın üzerinde eroinman görmek neredeyse imkánsız. Hastanın yakınındaki tüm eroinmanlar öldü.

ÖRNEK 4- Eroin kullanmaya 16 yaşında başladı. İki yıl sonra tedaviyi seçti. Tedavi sonrasında karşılaştığı satıcı, cebine eroin koyunca içip içmemek konusunda on gün direndi ve yenildi. Hemen doktoruna koştu. On yıldır temiz. Askerliğini yaptı, şimdi bir otelde çalışıyor.

EN ÇOK KULLANILAN UYUŞTURUCULAR

Esrar her sınıf için

Esrarı, alkol gibi her sınıftan insan kullanıyor. 10 sigara sarmaya yetecek 10 gramı 50 milyon lira. Esrar kullananların yüzde 1-1.5'i tedaviye başvuruyor ve yüzde 50'si başarılı oluyor. 15-16 yaşından küçük çocuklar hariç, esrar bağımlılığında yatarak tedavi gerekmiyor.

Düşük gelirliye eroin

Doktorlar eroini alkolle kıyasladıklarında ''ispirto''ya benzetiyor. Eroinmanların yüzde biri tedaviyi kabul ediyor ve kurtulma oranı yüzde 40-45. Üç hafta boyunca, günde bir kez eroin kullanan bağımlı hale geliyor. Hastalar, bağımlılık sırasında bulundukları ortamdan kopuyor, kendilerini olmak istedikleri yerde buluyorlar. Gelir düzeyi düşük gruplar tarafından kullanılıyor. Gramı 10-15 milyon lira.

Kokain zengin işi

Pahalı olduğu için zenginlerin tercihi. Gramı 100-150 dolar. Genellikle 10 gramdan aşağı alınmıyor. Bağımlıların sadece yüzde 0.1 ile yüzde 0.3'ü tedaviye başvuruyor. Kurtulma oranı yüzde 55. Ayakta tedavi tercih ediliyor.

Tedavi için KKTC'ye giden bile var

Yeni nesil sentetik ilaçlardan Buprenorphine'in Türkiye'de uyuşturucu bağımlılığı tedavisinde yasaklanması, KKTC'de bu alanda çalışan kliniklere ilgiyi artırdı. Türkiye'de sadece anestezide kullanılmasına izin verilen kırmızı reçete kapsamındaki Buprenorphine, KKTC'de uyuşturucu bağımlılığına karşı tedavide kullanılıyor. Geçmişte Türkiye'de 14 yıl hekimlik yapan Doç. Dr. Mehmet Çakıcı, Lefkoşa'da kurduğu Pembe Köşk Kliniği'nde iki yılda Türkiye'den 40 bağımlıya Buprenorphine tedavisi uyguladı.

Buprenorphine'in yeni nesil sentetik ilaçlardan biri olduğunu belirten Yakındoğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Çakıcı, ''Hastaya ilk yedi gün Buprenorphine vererek yoksunluk krizini azaltıyor, hastanın tedaviden vazgeçmemesini sağlıyoruz'' dedi.

Bağımlılıkla ilgili doğru bilinen yanlışlar

- Bir kez madde kullanırsan, bir daha kurtulamazsın.

(Madde bağımlılığı zaman içinde oluşuyor)

- Eroin ve kokain içiyorsan, bırakman imkánsız.

(Tedaviyle her tür madde bağımlılığından kurtulmak mümkün)

- İçkine, sandviçine eroin atarak seni bağımlı yapabilirler.

(Bu tür maddeler ağız yoluyla alındığında etkili olmuyor. Ancak psikopat yapıdaki bir kişinin, gittiği barın piyanistine Rohipnollü içki göndererek, onun kafa bulmasını izlediği yaşanmış bir vaka)

- Her esrar içen günün birinde eroinman olur.

(Yıllarca günde bir esrarlı sigarayla yetinenler var. Merak edenler diğer uyuşturucuları da deniyor)

- Tedavi başarılı olmadıysa, iradene sahip değilsin, vazgeç.

(Doktorlar ''irade''yi gerekçe kabul etmiyor. Başarılı olamayanın tekrar denemesi gerektiğini savunuyor. Bir kaç kez tedavi gördükten sonra bağımlılıktan kurtulan çok sayıda hasta var)

- Esrar, altı-üstü bir ottur. Diğer uyuşturucular gibi zararlı değildir. (Esrar, ağır ve bazen geri dönülemez beyin hasarları oluşturabilir

Mesude ERŞAN-Ayda KAYAR/ Hürriyet
Yayın tarihi: 14.01.2004
1526
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.