Sağlık

Her 3 kişiden biri guatr hastası

Her 3 kişiden biri guatr hastası

Türkiye'de yapılan araştırmalar her 3 kişiden birinin guatr hastası olduğunu gösteriyor.

Erişkinlerde yüzde 30.3 oranında görülen hastalığın, okul cağındaki çocuklarda görülme oranı ise yüzde 31.8. İyot yetersizliği, genetik özellikler ve vücudun savunma mekanizmasındaki bozuklukların yol açtığı hastalığın en yaygın görüldüğü bölge ise Karadeniz.

Kadınlarda gebelik ve ergenlik döneminde artıyor

İyot yetersizliğinin en sık rastlandığı bölgede bolca tüketilen kara lahana, şalgam ve darının içinde bulunan guatrojen maddelerin hastalığın oluşumuna zemin hazırladığı belirtiliyor.

Memorial Hastanesi'nden Metabolizma ve Diyabet Uzmanı Dr. Fulya Akın, sonuçları kansere kadar uzanabilen guatr hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi: "Tiroit bezi, boynun ön tarafında bulunan yaklaşık 20 gram ağırlığındaki kelebek şeklinde bir organ. Tiroit bezinin normalden büyük olması ya da sağlıklı bir şekilde çalışamaması sonucu ortaya çıkan bozukluklara guatr deniyor. Guatr, tiroit bezinin bütünün de görülebileceği gibi yumrular şeklinde de oluşabiliyor. Buna 'Nodüler guatr' diyoruz. Bu guatr türünün kansere çevirme riski yüzde 5 ile 10 arasında değişiyor. Ayrıca tiroit bezinden kıvamca farklı olan bu yumrular, kadınlarda ergenlik ve gebelik dönemlerinde salgılanan hormonlardan dolayı daha sık oluşuyor. Erkeklerde ve çocuklarda ise daha tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Tiroit bezinin normalden büyük olması ise, organın çalışma düzenini bozmadığı sürece herhangi bir tedavi gerektirmiyor."

Zehirli guatrın belirtilerini dikkate alın

Guatr hastalığının bir başka türü de hipertiroidi ya da halk arasındaki adıyla zehirli guatr. Tiroit bezinin gerektiğinden fazla çalışması anlamına gelen hastalık, tedavi edilmediğinden ölümcül boyutlara ulaşabiliyor. Hastalık; çarpıntı, sinirlilik, ellerde titreme, beyin de sıkıntı hissi, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük, terleme, gözlerde dışarı fırlama, bulanık görme gibi belirtiler gösteriyor. Tiroit bezinin az çalışması, yani hipotiroidi hastalığı ise halsizlik, uykuya meyilli olma hali, ciltte kuruluk ve kabalaşma, el ve yüzde şişlik, kas ve eklem ağrılarına yol açıyor.

Bahar yorgunluğu ile karıştırmayın!

Hangi çeşidi olursa olsun, belirtilerinin çoğu zaman basit bir bahar yorgunluğu ile benzerlik gösterdiğine dikkat çeken Uzm.Dr. Fulya Akın şöyle devam etti: "Guatr hastalığının teşhisi sanıldığı gibi kolay değil. Çünkü her zaman boğazda ele gelen şişlikler olmayabiliyor. Şüphe üzerine tetkikler, gerektiğinde biyopsi ve kan tahlilleri hastalığın teşhisinde önem taşıyor. Özellikle ailesinde tiroit kanseri bulunanların belirli aralıklarla doktora giderek kontrolden geçmesi gerekiyor. Kanser riski olan guatrların kesin teşhisi için biyopsi ve kan testi yapılabiliyor."

Tedavi

Guatr hastalığının çeşidine göre tedavi yöntemlerinin de değiştiğini belirten Uzm.Dr. Akın şunları söyledi: "Tiriod bezinin az çalışması durumunda ilaçla tedavi mümkün. Tiriod bezinin çok çalışması yüzünden oluşan zehirli guatrın tedavisinde ise; ilaçların yanı sıra , 'radyoaktif iyot' adı verilen atom tedavisine ya da cerrahi müdahaleye başvuruluyor. Nodüler guatr da ise, lokal büyümenin ilaçlarla küçültülmesinin ardından cerrahi operasyona gerek duyuluyor."
Yayın tarihi: 26.04.2005
908
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.