Sağlık

Her 100 kişiden 30'u uyku bozukluğu çekiyor

Her 100 kişiden 30'u uyku bozukluğu çekiyor

Uykuda, yürüme, horlama, konuşma gibi ortaya çıkan uyku bozukluklarının en önemli nedeni düzensiz uyku saatleri ve beslenmedir. Biyolojik uyku ritminin bozulmaması için çay ve kahve kontrollü tüketilmeli.

Her 100 kişiden 30`unda uykuda yürüme, horlama, konuşma gibi uyku bozuklukları görüldüğü, bunun en önemli nedeninin düzensiz uyku saatleri ve beslenme olduğu bildirildi.

Gün boyunca yapılan her türlü aktivitenin uyku bozukluğuna neden olabileceğini söyledi.
Uyku bozukluğu çeken kişilerde günlük çalışma ve iş veriminin önemli oranda düştüğünü belirten Prof. Dr. Kucur, rahatsızlığın Türkiye`de her 100 kişiden 30`unda görüldüğünü ve bu rakamın ciddiye alınması gereken oldukça büyük bir oran olduğunu vurguladı.

Uykuda, yürüme, horlama, konuşma, diş gıcırdatma gibi ortaya çıkan uyku bozukluklarına biyolojik uyku ritmini bozacak hareketlerin neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kucur, ``Gün içinde gerektiğinden fazla alınan kafein, şeker içeren yiyecek ve içecekler, stresi artırdığı gibi uyku düzenini de bozuyor`` dedi.
Bu nedenle gergin olunan zamanlarda kahve, kola ve çikolata tüketiminin en aza indirilmesi gerektiğini bildiren Kucur, şu önerilerde bulundu:
``Biyolojik uyku ritminin bozulmaması için özellikle çay ve kahve kontrollü tüketilmeli. Sabahları uyku sersemliğinin açılması için iyi olan kahve, çok tüketildiğinde uykusuzluğa neden olur. Ayrıca, sabah yapılan iyi bir kahvaltı günün stresini azalttığı gibi uyku düzenini bozacak sinirleri de yumuşatır. İyi ve deliksiz bir uyku için büyük porsiyonlar yerine sık sık birşeyler atıştırarak vücudun rahatlatılması da oldukça önemlidir.``

Uyumaya engel olacak sinire karşı ise bol miktarda B vitamini içeren ve ``sinir besinleri`` olarak adlandırılan et, balık, kepek, çavdar ile yeşil sebzelerin bütün öğünlerde bulunmasının da önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kucur, ``Ayrıca, uyku düzenini bozan gündüz saatlerinde uyumamaya, yatma ve kalkma saatlerine özen gösterilmesi gerekir`` diye konuştu.
Yayın tarihi: 17.12.2002
727
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.