Sağlık

Her 100 aileden 24'ü tuvalet kağıdı kullanıyor

Her 100 aileden 24'ü tuvalet kağıdı kullanıyor

Sağlık Bakanlığı, toplum sağlığını korumak amacıyla "Sağlığınız için suya sabuna dokunun, hastalıklardan korunun" adıyla yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya ile, birey ve toplum sağlığı açısından periyodik olarak el yıkama alışkanlığı kazanmanın önemini ortaya konmaya çalışılıyor

ÇAĞDAŞ SAĞLIK HİZMETİ ve EL HİJYENİ

• Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığı korumaya ve geliştirmeye yöneliktir. Bu çerçevede, toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması halk sağlığı açısından büyük önem taşır.

• Yüzyıllar boyunca su ve sabunla el yıkamak kişisel hijyenin bir ölçüsü olarak düşünülmüştür. Fakat el yıkama ve hastalık yayılması arasındaki ilişki son 200 yıl içinde kurulmuş ve özellikle eller vasıtasıyla bulaşıcı hastalıkların yayıldığı ortaya konmuştur.

• El hijyeni, toplumda bulaşıcı hastalıkların kontrolü ve önlenmesi için önemli ve uygulanması kolay bir tedbir olup özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda hastalık yükünü önemli oranda azaltabilir.

• Sabun ile el yıkama çocuk ölümlerinin önemli bir kısmından sorumlu olan diyare ve pnömöni gibi hastalıkların önlenmesinde en etkili ve ucuz yoldur. Her yıl 3.5 milyon çocuk diyare ve pnömöni nedeniyle beş yaşından önce kaybedilmektedir. (Kaynak: UNİCEF, State of the World's Children 2008)

• Okullarda, evlerde ve toplumda yemekten önce, tuvaleti kullandıktan sonra sabun ile el yıkama alışkanlığının teşvik edilmesi herhangi bir aşı veya tıbbi müdahale ile karşılaştırıldığında diyareden ölümlerin yaklaşık yarısını ve akut solunum yolu enfeksiyonlarından ölümlerin dörtte birini önleyerek daha fazla çocuğun yaşamasını sağlayabilmektedir.

• Bu nedenle sabun ile el yıkama sıklığı arttması Binyıl(Milenyum) Kalkınma Hedeflerinden olan 2015 yılına kadar 5 yaş altı çocuk ölümlerinin üçte ikisini azaltma hedefine ulaşılmasında önemli bir katkı sağlayacaktır.

TÜRKİYE'DE HASTALIK YÜKÜNDE ve ÖLÜM NEDENLERİNDE İSHAL

• Türkiye ulusal düzeyde ölüme neden olan ilk 20 hastalığın yüzde dağılımında ishalle seyreden hastalıklar %1,5 ile 12. sıradadır. (kadınlarda %1.6, erkeklerde %1.4) 0-14 yaş grubundaki dağılımına bakıldığında ise ishalle seyreden hastalıklar % 8,4 ile dördüncü ölüm nedenidir. (kadın %8,6, erkek %8,3 ) Kentsel alanda ölüme neden olan ilk 20 hastalık içerisinde %1,2 ile 13. sırada yer alırken kırsal alanda %1,9 ile 10. ölüm nedenidir.

• Türkiye ulusal düzeyde DALY'e neden olan ilk 20 hastalığın dağılımında ishalle seyreden hastalıklar toplam DALY'ler içinde %2.0 ile 11. sırada yer almaktadır. Tüm yaş gruplarında ishalle seyreden hastalıklar erkeklerde %2.1 ile 10., kadınlarda ise %2.0 ile 12. sıradadır.

• 0-14 yaş grubunda toplam DALY'ler içerisinde ishalle seyreden hastalıklar %6,5 ile 4. sırada yer almaktadır.(erkekler %6.4, kadınlar %6.6) Tüm yaşlarda kentsel alanda %1,5 ile 13., kırsal alanda ise %2.7 ile 7. sırada bulunmaktadır.

• Ülkemizde son yıllarda su ve besinlerle bulaşan hastalıklarda önemli azalmalar kaydedilmiştir. Bununla birlikte bu hastalıklar hala ciddi hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer alabilmektedir. Tifo-dizanteri vaka sayıları 2001 yılında 54.700, 2002 yılında 52.000 iken 2007 yılında 10.550'ye düşmüştür. Son yıllarda su ve besinlerle bulaşan hastalıklarda, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, viral kökenli hastalıklar ön plana çıkmıştır. Bu viral hastalıklardan en yaygınları Norovirüs ve Rotavirüs enfeksiyonlarıdır. Bu etkenlerden Norovirüs klora dirençli olmakla birlikte doğru el yıkama ile kolaylıkla kontrol edilebilmektedir.

• Su ve besinlerle bulaşan hastalıklarla mücadelede esas, enfeksiyon zincirinin (enfeksiyon kaynağı, bulaşma yolu, sağlam kişi) kırılmasıdır. Halka hastalıkların bulaşma yollarının anlatılıp, korunmada bireysel temizliğin özellikle de el yıkamanın öneminin vurgulanması gereklidir.

• Dünyada insanların büyük bir çoğunluğu ellerini sadece su ile temizler ve birçok ülkede sadece su ile yıkamanın görünür kirlerin uzaklaştırılmasının yeterli olduğunu düşünür. Fakat ellerin sadece su ile yıkanması sabun ile ellerin yıkanması ile karşılaştırıldığında mikroorganizmaların uzaklaştırılmasından daha az etkilidir.

• Dünya da el yıkamanın önemli olduğu kritik durumlarda (kritik durumlar; tuvaletden sonra, çocuk bezini değiştirdikten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce) sabun ile el yıkama %0 ile %34 arasında değişmektedir.

• Başka bir çalışmada evde sabun olduğu halde el yıkamada sabun kullanımı %3 ile %47 arasında değişmektedir.

• Sabun kullanmak yıkamaya ayrılan süreyi uzatır, mikroorganizmaların çoğunu taşıyan yağ ve kirlerin çıkmasını, ovmayı ve sürtmeyi kolaylaştırarak sağlar ve bunu sağlarken ellerin hoş kokmasını sağlar.

• Ayrıca sabun ile el yıkama temizlik hissini ve hoş bir koku verdiği için bu davranışı teşvik etmektedir. Uygun kullanıldığında tüm sabunlar eşit olarak hastalıklara sebep olan mikroorganizmaların uzaklaştırılmasında eşit derecede etkilidir.

• Hijyenik el yıkama, toplumsal yaşamın hemen her alanında enfeksiyonların önlenmesinde yapılacak en kolay uygulamalardandır.El yıkamak, ishal yüzünden meydana gelen ölümlere son verebilir >>>

Yayın tarihi: 05.03.2010
1959
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.