Sağlık

Hepatit C tehlikesine dikkat

Hepatit C tehlikesine dikkat

Son yıllarda Hepatit B vakalarında azalma görülürken buna karşın Hepatit C vakalarındaki artış göze çarpıyor. Uzmanlar bunun en önemli nedeninin Hepatit C'nin aşısının bulunmaması olduğunu belirtiyor.

Dünyada 170 milyon civarında ve Türkiye'de 1 milyona yakın Hepatit C'li hasta bulunuyor.
Karaciğer hücrelerini etkileyerek ciddi rahatsızlıklara yol açan Hepatit C virüsü, 1989 yılında keşfedildi ve hızlı bir seyir göstermeye devam ediyor.

Hastalığın AIDS'ten daha bulaşıcı olduğuna işaret eden Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Avşar, "Ölümcül bir hastalık olan Hepatit C, karaciğer kanserinin en önemli nedeni. Çok sinsi ilerliyor ve yüzde 80 oranında kronikleşiyor. Ve bunların 4'te 1'inde siroz meydana geliyor. Siroz olanların yüzde 3'ü de kanser oluyor" diye konuştu.

Hepatit C virüsü kan yolu ile bulaşıyor. Teşhis edildiğinde ilaç ile tedavi edilmesi mümkün olabiliyor. Bu kapsamda, tüm kontrollerin zamanında yapılması gerekiyor. Hepatit C virüsü, kan yoluyla, ortak şırınga kullanımı, cinsel yolla ve hamile olan bir anneden bebeğine geçebiliyor. Aynı zamanda, dövme, akupunktur veya kulak delinmesinde kullanılan steril olmayan aletlerden de bulaşabiliyor. Diyaliz ve kan hastaları ile uyuşturucu bağımlılarının risk grubu oluşturduğunu dile getiren Prof. Dr. Avşar, madde kullananların yüzde 30 – 57, hayat kadınlarının da yüzde 4 – 5'inde hastalığın görüldüğünü söyledi.

Hepatit C virüsünün vücuda bulaşıp bulaşmadığını anlamak için Hepatit C kan testleri'nin yapılması gerekiyor. Testlerin sonucuna göre virüsün çeşidi; kronik enfeksiyon, geçirilmiş enfeksiyon ve yalancı pozitif gibi farklılıklar gösterebilir. Çıkan sonuçlara bağlı olarak virüsün tedavisi değişiyor.

Hepatit C hastalarının büyük bir bölümünde tedaviye gerek duyulmayabiliyor. Ancak, tedavi edilmesi gerektiğinde, bunun başlıca sebeplerinden biri karaciğerde oluşan harabiyeti, siroz ve kanser gelişimini önlemek, diğer sebebi ise, karaciğeri etkileyen Hepatit C virüsünün ortadan kaldırılmasını sağlamak.
Yayın tarihi: 11.04.2004
822
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.