Sağlık

Hemşireye Hak, Topluma Sağlık

Hemşireye Hak, Topluma Sağlık

'Sağlıkta Dönüşüm Programının' mağdur ettiği hasta ve hasta yakınlarının karşısında ilk gördüğü sağlık emekçilerinden olan hemşireye öfkesini şiddet olarak yansıtması can güvenliğini etkileyen önemli bir faktör'

Hemşireler 'Hemşirelik ağır ve tehlikeli iştir" diyerek fiili hizmet süresi zammı istediler.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Şubesi üyesi hemşireler bugün (12 Mayıs) Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesinde toplandılar.
Basın açıklamasını Şube Başkanı Leyla Koç Üzüm okudu.

Hemşirelik Haftası dolayısıyla sorunlarını yeniden gündeme getirmek istediklerini söyleyen Koç Üzüm, " Kutlamaların ve törenlerin yapıldığı, 'Hemşireler beyaz melektir, fedakardır' nutuklarının atıldığı bugünler artık hemşireler açısından bir şey ifade etmemeye başladı" dedi.

Sağlıkta dönüşümde yoksayılan hemşireler

"İnsanları hastalandırmamayı hedef alan, ekip hizmeti anlayışıyla sunulan bir sağlık sistemi yerine, 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' ile hastayı tedavi etmeye yönelen, ticarileşen, hekim merkezli hale getirilen sağlık sistemi içinde hemşirelik mesleği her geçen gün meslek olmaktan çıkarılıyor."

Koç Üzüm sağlık kuruluşlarında performansa dayalı döner sermaye ile hekimin performans ücreti artarken hemşireninse iş yükü, angaryası ve meslek hastalıklarının arttığına dikkat çekti.

"24 saat kesintisiz hizmet sunulan hastanelerde hasta ve hasta yakınlarıyla en fazla temas eden hemşirelerin sağlık hizmeti içinde yürüttükleri işler, emekleri kadın ağırlıklı meslek olmasının kaderi midir bilinmez evdeki işlerde olduğu gibi işyerinde de görünmez" diyen Koç Üzüm ekledi:

"Oysa nöbet ve vardiya usulü çalışılan hastanelerde gece ya da gündüz standardın üzerinde hastaya bakan hemşirelik kansere yakalanma riski yüksek olan bir meslek grubu. En sık görülen fizyolojik etkilerden birisi uyku bozuklukları. ILO Raporunda hata riskini belirleyen en önemli değişkenin çalışma süresinin uzunluğu. 12,5 saat süren vardiyada çalışan hemşirelerin hata yapma riski, 8,5 saat süren çalışan hemşirelere göre 3 kat daha fazla."

Yayın tarihi: 15.05.2009
2114
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.