Sağlık

Hemofilide radyoaktif madde ile tedavi

Hemofilide radyoaktif madde ile tedavi

Kanın pıhtılaşamaması hastalığı olan hemofili hastalarının eklemlerinde oluşan kanamalar, radyoaktif madde kullanılarak tedavi ediliyor.

Hemofili hastalarının en büyük sıkıntılarından biri olan eklem içi kanamalarının 'radyoaktif sinovektomi' yöntemiyle tedavisi, ameliyatlara alternatif görülüyor. Radyoaktif madde, sorun olan bölgeyi yakıyor ama sağlam dokulara zarar vermiyor.

Hemofili hastalarında sık görülen kanamaların etkileri nedir?

Hemofililerde sık görülen kanamalar, eklem içindeki zarın damarlanmasını artırıyor ve basit travmalar bile büyük kanamalar yapıyor. Hasta durup dururken bile kanayabiliyor.

Bu hasarlı dokunun sakatlığa yol açmaması için mutlaka çıkarılması gerekiyor. Hasarlı dokudan kurtulmak için cerrahi yöntemleri kullanmak mümkün. Ama son yıllarda Türkiye'de de bazı merkezlerde hasarlı dokuyu ameliyatla çıkarmak yerine, yerinde yakmaya dayanan radyoaktif sinovektomi yöntemini uygulayabiliyoruz.

Hangi radyoaktif maddeler kullanılıyor?

Yitrium 90 veya başka radyoaktif maddeler kullanıyoruz. Ama bu tedavi düşük maliyetli, basit ve güvenli bir yöntem. Radyoaktif maddeyle tedavi Dünya Hemofili Kongrelerinde de tartışıldı. Yöntem kendini kanıtladı.

Nasıl etki ediyor?

Radyoaktif maddenin hastanın hasarlı eklem boşluğu içersine enjekte edilmesiyle tedavi süreci başlıyor. Radyoaktif madde verildiği bölgede ışınlama yaparak hasarlı dokuyu yakıyor ve kurutuyor. Tedavi sırasında sağlam dokular radyoaktif maddeden hasar görmüyor.

Radyoaktif maddenin gitme mesafesi, 4-11 milimetre. Madde sorunlu dokuyu yaktıktan sonra hasta 48 saat dinleniyor. Daha sonra normal yaşamına dönebiliyor.

Etkisi ne kadar sürüyor? Avantajları nedir?

Etkisi 2 ay sonra başlıyor ve bir yıl sürüyor. Uygulamadan sonra hastaya 2 gün kanamayı önleyen 'faktör' ilacının veriliyor.

Aynı amaçlı ameliyat yapılması halinde hastanın 7-10 gün faktör kullanması gerekiyor. Bu da maliyetleri yükseltiyor.

Çocuklarda kullanılıyor mu?

Yöntem dünyada ilk uygulanmaya başlandığında olası zararlı etkisi nedeniyle çocuklarda kullanılmadı.

Dünyada yaklaşık 5 bin hastaya uygulandı ve güvenli olduğu kanıtlandı. Artık çocuklara da yapıyoruz.

Dünyada kaç hemofili hastası var? Kaçı tedavi olabiliyor?

Dünyada 400-420 bin hemofili hastası bulunuyor. Ancak bunların sadece 80 bini tedavi şansına sahip. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde tanı ve maliyeti yüksek olan tedavi hala büyük bir sorun.

Hemofiliye 'Kralların hastalığı' da deniyor. Neden?

Hemofili, kanda bulunan ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktör adlı proteinlerin tamamen veya kısmen eksik olması halinde ortaya çıkıyor. İngiliz kraliyet ailesinde sık görülmesi nedeniyle 'kralların hastalığı' da deniyor.

Bu hastalarda kanamalar daha uzun sürüyor. Hastalarda kesikler ve sıyrıklar küçük sorunlara yol açarken, eklem içi, kas ve yumuşak doku kanamaları ciddi sorunlara, ağrı ve hareket kısıtlılığına neden oluyor.

Hastalığı ortadan kesin kaldıracak bir yöntem henüz bulunmuyor. Pıhtılaşma faktörlerinin damar yoluyla hastaya verilmesi gerekiyor.

(Kelebek)
Yayın tarihi: 18.10.2004
1113
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.