Sağlık

Hazımsızlık çekmeyin

Hazımsızlık çekmeyin

Hazımsızlık çekerek gününüzün mahvolmasına izin vermeyin!

Güncellenme tarihi:
Hazımsızlık çekmeyin

Günlük hayat içerisinde kimilerinin sıkça kimilerinin de nadiren karşılaştığı hazımsızlık problemiyle başa çıkmak, sandığınız kadar zor değil. Karından gelen sesler, ağırlık hissi ve midedeki ekşime gibi durumlar, keyfinizi kaçırabilir. Bu durumun önüne geçmek ve daha sağlıklı yaşamak için hazırladığımız önerilerimize bir gözatın.

Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da stres önemli bir yer kaplıyor. Bu nedenle kendinizi sinirli veya stresli hissediyorsanız, yemek yemekten kesinlikle kaçın.

Eğer et ağırlıklı besleniyorsanız, sebze yemeklerine yönelin. Ayrıca aşırıya kaçmadan mevsimsel meyveler tüketmeniz de büyük yarar sağlayacak. Yemek esnasında masadan eksik edilmeyen suyun, soğuk olmamasına dikkat edin.

Yemeklerinizin yanında, salata tüketmeye özen gösterin.

Hızlı yememeye çalışın ve lokmalarınızı tamamen çiğnemeden yutmayın.

Yağlı hamurişi yemekleri de fazlasıyla tüketmeyin. Bu tür yemeklerin sindirimi olduğu için bağırsakta bekleme süresi daha uzundur. Fazlasıyla aldığınız hamurişi gıdalar, bağırsakta daha fazla bekleyecek ve kabızlığa sebep olacaktır.

Bu bilgilerin yanında, evde uygulayabileceğiniz birkaç bitkisel karışımla hazımsızlığınızı giderebilirsiniz.Herşeyin ilacı, adaçayı ve papatya karışımı. Yaklaşık dört bardak suya, bir yemek kaşığı adaçayı ve iki tatlı kaşığı papatya eklenerek  iyice kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzülen karışım, bir şişe ya da sürehiye konur. Her seferinde bir bardak tüketmek üzere, günde üç defa içilir.

Yayın tarihi: 12.06.2012
1525
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.