Sağlık

Hazımsızlığın sebeplerini araştırın

Hazımsızlığın sebeplerini araştırın

Uzmanlar sık görülen bir sağlık sorunu olan hazımsızlığın çok iyi araştırılması gerektiğini belirtiyorlar.

Psikolojik nedenlerin ya da yanlış beslenme alışkanlıklarının sonucu olarak gelişebilen hazımsızlığın, diyabet, tiroid hastalığı, safra kesesi taşı, bağırsak hastalıkları ve kanserlerinin de habercisi olabildiğine dikkat çekiyor.

Gastroenteroloji ve Hepatoloji uzmanı Prof. Dr. Nadir Kaya, modern yaşam biçiminin getirdiği aşırı stres, düzensiz yemek yeme alışkanlığı, çay, kahve ve asitli içeceklerin fazla tüketilmesi, hazımsızlık ya da tıbbi adıyla dispepsi sorununun görülme sıklığını arttırdığını söyledi.

Kaya, basit bir sorun olarak görülen hazımsızlığın, diyabet, ülser, yemek borusu iltihabı, gastrit, safra kesesi taşı, bağırsak hastalıkları ve kanserlerinin de belirtisi olabileceğini ifade ederek şunları söyledi: "Hazımsızlık genellikle iyi tarif edilemeyen, karında rahatsızlık hissi, hazımsızlık, şişkinlik, gaz, karın ağrısı, erken doyma, bulantı, kusma ve göğüs kemiği arkasında yanma gibi yakınmalar biçiminde ortaya çıkıyor. Hazımsızlık nedeni ile başvuran hastaların yaklaşık yarısında herhangi bir organik veya sistemik neden bulunamıyor. Bu durum ise fonksiyonel hazımsızlık olarak adlandırılır. Fonksiyonel hazımsızlıkta, en az bir aydan daha uzun süreli tekrarlayan karın ağrısı ve karnın üst kısmında rahatsızlık hissi söz konusudur.Bu belirtileri açıklayacak hiçbir klinik, laboratuar, endoskopik veya ultrasonografik bulgu yoktur. Fonksiyonel hazımsızlıkta düşünülen hastadan ayrıntılı bir hikaye alınmalı, organik ve sistemik hastalıklar araştırılmalıdır."

Hazımsızlığa neden olabilecek sistemik hastalıkların diyabet, tiroid, paratiroid hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği ve kollagen doku hastalığı olduğunu anlatan Kaya, "Gebelikte de hazımsızlık görülebilir. Sindirim sistemini ilgilendiren organik hastalıklar ise ülser, yemek borusu iltihabı, ilaca bağlı gastrit, safra kesesi taşı, pankreas iltihapları, parazitler, kötü emilim durumları, iltihabı, bağırsak hastalıkları ve kanserler sayılabilir" dedi.

Hazımsızlık problemi olan hastalarda teşhis ve ayrıntılı incelemenin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Kaya, "Kilo kaybı, yutma güçlüğü, kansızlık, kanama, sarılık, kusma, ailede kanser öyküsü bulunması gibi belirtiler alarm belirtileridir. Bu belirtileri olan hastalarda mutlaka endoskopik inceleme yapılmalıdır. Fonksiyonel dispepsili hastalarda, hastalığa neden olabilecek psikolojik bozukluklar olabilir. Gastroenterologun yanında psikiyatrik yaklaşım da gerekebilir. Tetiği çeken olay ya da olaylar, sorunlar çözülmeden bu tür hastalıklarda sadece sindirim sistemini yönelik tedavi yetersiz kalabilir. Dispeptik hastalarda tedavi nedene yönelik olmalıdır. Asit giderici ilaçlar, bağırsak hareketlerini düzenleyen ilaçlar kullanılabilir. Sigara, alkol, aspirin ve benzeri ağrı kesicilerden kaçınılmalıdır. Kahve, çikolata, asidik meyve suları, biber tüketilmemelidir. Sık ve az yenilmeli, yemekten hemen sonra yatılmamalı, en az 2-3 saat sonra yatılmalıdır. Dar, kan basıncını artıran giysilerden kaçınılmalıdır. Özel bir diyet olmamakla birlikte hastayı rahatsız eden, dokunan yiyecek ve içecekleri almaması söylenebilir" şeklinde konuştu.
Yayın tarihi: 29.03.2005
748
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.