Sağlık

Havuza, denize girerken dikkat!

Havuza, denize girerken dikkat!

Girilen havuz ve denizden dış kulak yolunun mikrop kapması sık görülen bir sorun.

Tatil sırasında veya hemen sonrasında görülen kulak burun boğaz rahatsızlıklarından mantar ve egzama da sık rastlananlardan. Bunlar özellikle etkilere açık olan dış kulakta çıkıyor.

Mikrop kapan dış kulak şiddetli kulak ağrısı, ateş, hafif de akıntı yapar. Bu durumda antibiyotik ve ağrı kesici kullanılabilir. Daha önce dış kulak yolu mantarı ve egzaması geçirenlerin tekrar benzeri sıkıntıyla karşılaşmaları ise daha yüksek bir olasılık. Ayrıca kulak kaşıntısı, ağrı, dolgunluk olabilir.

Kulağın yağ ve ter bezlerinin dış kulak yolunda birikmesiyle oluşan buşon (tıkaç) da su aldığında daha fazla şişiyor. Sonda da tıkaç gibi tıkıyor. Buna bağlı olarak, ağrı ve işitme azalıyor. Buşonun çıkarılması ise bu şikayetleri bitiriyor.

Alerjik nezlesi olanların şikayetleri de gidilen yerlerin yerel özelliklerine bağlı olarak artabilir. Doktor kontrolünde antialerjik tedavilerin dozlarını arttırmak şikayetlerini geçirebiliyor.

Soğuk içecekler sesi kısabilir

Tatilde güneşin altında bolca içilen soğuk içecekler, alkol, çok konuşulup bağırılması ve sigara tüketilmesi ise ses kısıklığıyla kendini belli eden ses teli tahrişine yol açabilir. Yine sık bademcik iltihabı geçirenlerin de aşırı soğuk yemesi ve içmesi, aşırı yorgunluk, uykusuz kalma gibi sistemik direnç düşüklüklerine bağlı şikayetleri tetikleyebilir. Doktor kontrolünde antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanılabilir.

Bu arada tansiyon yükselmesi, güneşte çok kalma gibi nedenlerle burun kanaması olabilir. İlkyardımda önce iki parmakla burun kanatları sıkıştırılarak baş öne eğik, ağız hafif aralık pozisyona gelinir. Kanama durmazsa buruna tampon konularak kanamanın durdurulması gerekir.

Aşırı yorgunluk, alkol-nikotin tüketimi ani işitme kaybına yol açabilir. Yüksek volümlü müzik çalan yerlerde bulunma, akustik travma yaparak işitmede azalma ve kulak çınlamasına yapabilir. Yine kırsal bölgede açıkta yatma sonrası buruna, boğaza veya kulağa parazit veya böcek kaçabilir. Uygun yöntemlerle çıkarılması rahatlatır.

Vazelinli pamuk kullanın

Daha önce akıntılı orta kulak iltihabı geçirip kulak zarı delik kalanların dış kulak yolunu vazelinli pamukla korumaları öneriliyor. Zira suya girmek şikayetlerinin tekrarlamasına yol açabilir.

Kirli havuz hastalık ortamı

Temizlik döngüsü iyi olmayan, kalabalık havuzlar ciddi bir tehlike. Sinüzit, burun ve boğaz iltihapları, dış ve orta kulak, ve göz iltihapları ortaya çıkabiliyor. Dışkı, idrar, deri döküntüleri gibi bedensel atıkların havuz suyuna karışması, hastalıklı kişilerin havuzlara bıraktıkları iltihaplı ifrazatlar, (burun akıntısı, idrar gibi) cilt koruyucu olarak kullanılan yağ ve kremlerin güneşin etkisiyle eriyip havuz suyuna karışan kimyasal atıkları göz ve üst solunum yolunda tahrişe ve sonuçta yukarıda sayılan hastalıklara yol açabiliyor.

Birkaç hatırlatma

Temizliği ve dezenfeksiyonu iyi olmayan havuzlara girmekten kaçının. Denizi tercih edin. Temiz deniz suyunun burun ve sinüsleri temizleyici özelliği de var.

Tatil köyleri ve otel havuzlarında aşırı yoğunluğun olduğu kalabalık saatlerde denizi tercih edin. Havuza kirlenmenin az olduğu sabah saatleri ve yoğunluğun olmadığı saatlerde girin.

Bu arada, güneşin yakıcı etkisinin yoğun olduğu öğle saatlerinde havuza veya denize (özellikle yaşlı ve çocuklar) girmekten kaçının.

Hürriyet / Mesude Erşan
Yayın tarihi: 24.06.2005
1388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.